Výživné a lehké obědy pro letní dny

Když je venku úporné horko, je přirozené, že nemáme příliš velký hlad, chuť na teplá jídla, která musíme složitě vařit a být zbytečně u rozehřáté trouby. Proto jsme si pro Vás připravili naše oblíbená jídla, které jsou na léto ideální.

Letošní léto je opravdu tropické a nikomu z nás se nechce stát u vyhřáté plotny a vařit složitá jídla, na které stejně v takovém horku nemáme chuť. Jíst však musíme a v horku bychom rozhodně neměli hladovět! Vybírejte taková jídla, která Vás přirozeně osvěží a poskytnou tělu dostatečnou hydrataci, která je (nejen) v létě naprosto nezbytná.

Lehce, přesto výživně

Ačkoliv nemáme v létě žádný velký hlad a nechceme vařit složitá jídla, musíme myslet na výživnost. I jídlo jednoduché na přípravu lze připravit kvalitně, plnohodnotně a především výživně. V první řadě bychom se měli zaměřit na to, aby jídlo obsahovalo dostatek bílkovin, sacharidů a kvalitních tuků. Bílkoviny vybírejme živočišné nebo kombinujte více rostlinných zdrojů jako je např. čočka, cizrna či fazole.

Ze sacharidů nezapomeňte přidat kvalitní (nejlépe celozrnné) přílohy, mezi které patří např. celozrnné těstoviny, rýže, kuskus apod. Zapomínat bychom neměli ani na zdravé tuky, které dodají jídlu nejen skvělou chuť, ale zároveň nás spolehlivě zasytí a jsou zdrojem mnoha cenných látek. Mezi nejlepší zdroje tuků řadíme kvalitní a za studena lisované oleje, avokádo nebo ořechy. V neposlední řadě bychom měli náš talíř obohatit o dostatek ovoce a zeleniny. To je důležité zejména v létě, kdy potřebujeme dostatek vody a správně hydratovat náš organismus. Ovoce a zelenina zároveň obsahuje velké množství vlákniny, která je důležitá pro náš celý trávicí systém.

Saláty na tisíc způsobů

Mezi nejčastějším jídlem, které si v létě připravujeme, jsou saláty na spoustu způsobů. Variant může být opravdu stovky, nikdy však nezapomínejte na zásady, které jsme si řekli odstavec dříve. Saláty jsou snadné na přípravu a hotové do pár minut. Jen mějte na paměti, že okurka s rajčetem opravdu není salát a nezajistí nám dostatek živin, které naše tělo (nejen v létě) potřebuje. Vyzkoušejte si připravit např. náš osvěžující salát z pečených hrušek s lucumou podle našeho receptu.

Zeleninové placky

Nechutná Vám samotná zelenina, ale rádi byste zvýšili její příjem? Zeleninové placičky jsou naprosto ideální. Placky lze podávat samotné, s chutným dipem nebo jako příloha k masu na grilovačce s přáteli. Nejčastěji se připravují z cukety, květáku, brokolice atd. Pokud neradi improvizujete v kuchyni, připravte si květákové placičky podle našeho receptu.

Poké bowl

Poké bowl je miska plná rýže, ryby a spousty zeleniny. Je připravená za studena, tudíž naprosto ideální do tropických teplot. Stačí jen uvařit rýži, vše promíchat, polít dresingem a je hotovo. Výhodou přípravy doma je ta, že si do ní můžeme přidat vše, co máme rádi a zároveň značně ušetříme naší peněžence. Mrkněte, jakou poké bowl máme nejradši my!

Těstoviny za pár minut

Vhodnou potravinou do letních dnů jsou těstoviny. Lze z nich připravit opravdu nespočet pokrmů, jsou výživné a zároveň hotové do pár minut. My si je nejčastěji připravíme samotné na více porcí a poté je v rámci několika dní zpracujeme do rychlých obědů. Někdy si je připravíme jen s tuňákem a zeleninou, jindy z nich vykouzlíme lahodný těstovinový salát, který nás spolehlivě zasytí.

Polévky

I polévky nás mohou dokonale osvěžit. Nemluvíme samozřejmě o těžké bramboračce nebo gulášové polévce. Existuje spoustu polévek, které se dají připravit i ve studené variantě a jsou opravdu velmi osvěžující. Mezi našeho favorita patří polévka s kokosovým olejem, kterou si nyní můžete připravit i vy!

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.