Tartrazin (Cl 19140)

Účinek:
Tartrazin, je syntetické žluté azobarvivo, které se používá v kosmetice (CI 19140), potravinářském (E102) i lékárenském průmyslu. CI 19140 obsahuje široká škála kosmetických přípravků, především dekorativní kosmetika a vlasová kosmetika.
Účinek:
1
2
3
4
5
Kvalita složky dle stupnice:
4
Charakteristika kvality:
nevyhovující / potencionálně dráždivá chemická složka
Symbol kvality:
Použití:
Barvivo
Složka též známá jako:
E102, Acid yellow 23, CI Food Yellow 4, Hydrazine yellow, Tartrazine, CI potravinářská žluť 4, Tartrazin, Amarillo, Japan Yellow 4, FD&C Yellow No. 5

Popis složky

Tartrazin je syntetická organická sloučenina patřící do skupiny tzv. azobarviv, která se vyrábí z karcinogenního benzenu. Benzen je nebezpečný pro naše zdraví i životní prostředí. Získává se destilací z uhelného dehtu. Tartrazin je citrónově žluté barvivo poskytující odstíny žluté, oranžové až zelené. Používá se již od roku 1916 zejména v potravinářském, farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. V potravinách ho nalezneme pod označením E102. CI 19140 obsahuje široká škála kosmetických přípravků, především dekorativní kosmetika a vlasová kosmetika. Může způsobit migrénu, rozmazané vidění, svědění, sennou rýmu nebo skvrny na kůži, dětskou hyperaktivitu. Není nebezpečný nebo toxický. I přesto musí být (od roku 2010) potraviny s jeho obsahem označeny. Látka je zakázaná v Norsku a Rakousku. Pro použití v kosmetice je obecně schválena certifikovaná forma tartrazinu FD & C Žlutá č. 5. Příroda nabízí skvělou alternativu tartrazinu, a to beta-karoten.

Komerční využití

  • Dekorativní kosmetika
  • Šampony
  • Kondicionéry
  • Potravinářství
  • Farmaceutický průmysl
Máte něco na srdci? Přidejte komentář.
Líbilo se Vám počteníčko? Inspirujte i své přátele.