Obsahují mladý ječmen a chia semínka lepek?

Cenné látky:
Vliv na orgán:
Lepek … hodně se o něm píše a mluví. Nejen z pohledu celiaků je dobré mít jeho příjem pod kontrolou. V nadměrném množství neprospěje nikomu. Pro celiaky je jeho kompletní vyřazení z jídelníčku naprosto zásadní otázkou dobrého zdravotního stavu.

Lepek - nepřítel člověka

Mezi průvodní obtíže vyvolané nesnášenlivostí lepku nejčastěji patří zažívací problémy a únava. Celiakie přetrvává po celý život a v současnosti je nevyléčitelná. Není však třeba házet flintu do žita. Změna stravovacích návyků je důležitým krokem úspěšného boje s tímto nepříjemným onemocněním. Při dodržení bezlepkové diety příznaky vymizejí. Bezlepková dieta v praxi obvykle znamená vyloučení potravin, které dříve tvořily základ jídelníčku. K nákupu musíme nově přistupovat se zvýšenou obezřetností. Důkladné čtení etiket je základem úspěchu. Lepek se mnohdy plíživě vkrádá i tam, kde bychom to neočekávali.

Dieta celiaka v první řadě zahrnuje vyloučení obilnin, zejména pšenice, kde je obsah lepku nejvyšší. Pozitivní zprávou pro všechny zastánce zdravého životního stylu je, že bezlepková dieta se s konzumací nápoje z mladého ječmene nevylučuje. Mladý ječmen totiž na rozdíl od dospělé rostlinky lepek neobsahuje.

Co mohou celiaci konzumovat?

Další z řady superpotravin vhodných pro celiaky jsou semínka šalvěje hispánské – chia. Můžete je konzumovat samotná nebo v podobě chutného gelu, který vzniká po zalití tekutinou. Rozemletím chia semínek připravíte bezlepkovou mouku, vhodnou alternativu mouky kukuřičné či rýžové. Z výživového hlediska jsou chia semínka velmi hodnotnou potravinou. Jejich konzumací doplníte omega 3 mastné kyseliny, vlákninu i tolik potřebný vápník. Víceméně neutrální chuť chia semínek navíc přispívá k variabilitě jejich využití. Nemusíte se omezovat pouze na sladké nebo naopak slané pokrmy. Brzy zjistíte, že je lze přidat prakticky kamkoli. Pro začátek se inspirujte našimi recepty.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.

Líbilo se Vám počteníčko? Inspirujte i své přátele.
Navigace