Vyrobte si přírodní repelent

Pobyt v přírodě je velmi obohacující zážitek, který nás naplní energií. Někdy nám ho může ale překazit otravný hmyz, který může být v létě velmi agresivní. Vyrobte si svůj domácí repelent podle našich tipů.

Dovolená bez štípanců

Určitě to znáte. Naplánovali jste si dovolenou v přírodě u jezera, nejlépe pod stany nebo v kempu, protože právě tak jsme přírodě nejblíž. Přijedete na místo, najdete si to nejkrásnější místo u vody, zabydlíte se a těšíte se na klid a relax, který si po celém roce v práci zasloužíte.

Ale jak to tak bývá, u vody se na Vás těší spoustu hmyzu, který Vás v noci doslova nenechá spát. Pokud si nechcete otrávit dovolenou nepříjemným svěděním, přečtěte naše tipy, jak se otravného hmyzu zbavit a přitom nepoužívat žádné chemické prostředky, které by naší pokožce akorát uškodily.

Na vlastní kůži jsme otestovali hned několik podomácku vyrobených repelentů a vyrazili do lesa. Po několika štípancích už jsme přestávali věřit, že "babské rady" opravdu fungují a chtěli jsme náš experiment vzdát. Nicméně po pár pokusech jsme objevili přírodní ingredience, které skutečné fungují a stojí za to je doporučit i Vám! Nejen, že jsou přírodní, ale navíc stojí pár korun a vyrobit repelent není vůbec nic náročného.Vyrobte si přírodní repelent

Jaké jsou nevýhody domácích repelentů?

Výhody domácích repelentů jsou jasné. Žádná chemie, žádné ničení svého zdraví, organismu ani životního prostředí. Tyto fakta jsou natolik důležitá, že předčí všechny nevýhody, které se s přírodními repelenty pojí. Mezi hlavní patří ty, že fungují poněkud krátce. Pokud zvolíte nesprávné ingredience, nebo to s nimi naopak přeženete, může takový repelent zanechávat např. mastné skvrny na oblečení, špinit nebo barvit. Až se naučíte s přírodními zdroji pracovat, nic takového Vám nehrozí.

Co je špatného na chemických repelentech?

Občas se setkáme s názorem, že klasické repelenty nejsou nic hrozného, šetří náš čas a máme jistotu, že opravdu fungují. Proč je nedoporučujeme? Je to jednoduché. Pesticidů a dalších nežádoucích látek je v dnešní době všude kolem nás velký nadbytek. U potravin studujeme složení a pátráme po té nejlepší kvalitě, kosmetiku volíme také pouze netoxickou, proč by tomu mělo být u repelentu jinak?

Čím víc je repelent nazýván jako "účinný", tím více chemie obsahuje. Proti obtížnému hmyzu se často používá až stoprocentní koncentrát těchto nežádoucích látek, které se v minulosti používaly jako zemědělský pesticid. Na hmyz sice zabírá, nicméně velmi znečišťuje životní prostředí a citlivým jedincům může způsobit alergickou reakci a další zdravotní problémy.

Co opravdu funguje?

Prvním favoritem, kterého jsme ozkoušeli v přírodě u vody je tzv. ořechový repelent. Připravte si nějaký starý hrnec, který můžete "zničit", protože ořechy hrnec obarví. Ve zhruba litru vody svaříme půl kg zelených slupek z vlašských ořechů. Vychlazený extrakt poté přelijeme do lahviček s lihem v poměru 1:3. Pro větší efekt necháme louhovat zhruba 1 týden. Repelent vydrží až 7 hodin a v horkých letních dnech i příjemně ochladí.

Dalším tipem, který jsme zhodnotili velmi kladně je použití esenciálních olejů. Nejvíce funguje citron, tymián, levandule, badyán, estragon nebo muškát. Olej opět zřeďte s lihem, přidejte ocet a rostlinný glycerin, který všechny ingredience lépe promísí.

Mezi další bylinky, které velmi dobře odpuzují hmyz patří např. hřebíček, rozmarýn, pelyněk nebo citronová tráva. Pro lepší efektivnost povařte bylinky vždy s kvalitním lihem a přidejte kapku octa.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.
Líbilo se Vám počteníčko? Inspirujte i své přátele.
Kategorie