Účinný a spolehlivý úklid v netoxické domácnosti

Netoxický úklid naší domácnosti má nejen pozitivní vliv na naši planetu, ale zároveň na zdraví nás samotných. Drogerie bez chemie je velmi efektivní a spolehlivě s ní uklidíte každý kout ve svém domě. Přejděte na ekologickou domácnost i vy.

Pravidelný úklid domácnosti patří k běžným činnostem každého z nás. Ať už si v uklízení Vašeho příbytku libujete, nebo to děláte čistě z nutnosti, určitě se mu nevyhnete. Při úklidu používáme různé čisticí prostředky, spreje a gely, které nás špíny jednoduše a efektivně zbaví. Zajímali jste se však někdy o složení těchto produktů? Pokud ne, měli byste začít. Možná se cítíte ve voňavém a dokonale naklizeném bytě dobře, ale nevědomky škodíte svému zdraví a také přírodě.

V dnešním moderním světě na nás vyskakují desítky reklam o tom, jak se zbavit doslova každé bakterie, která se v naší domácnosti vyskytne. Nepleťme si náš domov s operačním sálem v nemocnici. Pro náš imunitní systém není zcela zdravé žít ve sterilním a dokonale dezinfikovaném prostředí. Určité mikroorganismy jsou pro nás zcela přirozené. V našem těle jich žije několik stovek milionů a bez nich bychom vůbec nemohli existovat. Pokud budeme žít čistě ve sterilním prostředí, zaděláváme si na problém s alergiemi atd. Rozhodně není nic zdravého na tom, uklízet vysoce toxickými produkty, ba naopak. Tak jako se zajímáme o složení jídla nebo kosmetiky, měli bychom věnovat pozornost i složení čisticích prostředků, které pravidelně používáme.

Klasické konvenční prostředky často obsahují ropné deriváty, syntetické látky, umělá barviva a samozřejmě chemické parfémy. Všechny tyto látky zvyšují účinnost těchto produktů a úklid nám dokáží usnadnit. Stinná stránka je jejich negativní vliv na zdraví naše, našich dětí či domácích mazlíčků. Naše kůže je největší orgán a veškeré tyto látky okamžitě absorbuje a skrz kůži je vstřebáváme do těla. Následně mohou vznikat nejen již zmíněné alergie, ale také astma, migrény nebo hormonální nerovnováha.

Efektivně i bez chemie

Často se setkáváme s názorem, že pokud nebudeme uklízet s pomocí chemických prostředků, nebude náš domov nikdy perfektně uklizený. To samozřejmě není pravda. Alternativa ve formě ekologických produktů je stejně účinná a hlavně zdravotně nezávadná. Ekologické čisticí prostředky neobsahují žádné toxické látky a jsou vyrobeny z přírodních látek, které se v ekosystému dokáží rozložit a nezatěžují životní prostředí (např. pokud vylíváme špinavou vodu se saponátem do záchodu nebo rovnou ven na trávu).

Zázrak jménem jedlá soda

Jedlá soda patří mezi produkt, který by neměl za žádnou cenu chybět v žádné domácnosti. Jedlou sodu možná znáte v souvislosti s pečením a pravidelně ji používáte. Věděli jste, že ji můžete hojně používat také v domácnosti? Při úklidu ji můžeme využít opravdu na nespočet úkonů, se kterými si hravě poradí. Tento šikovný bílý prášek snadno vyčistí velké množství povrchů a pohltí nežádoucí pachy. Jedlá soda zároveň velmi efektivně rozpouští mastnotu, z toho důvodu ji často využíváme na čistění varné desky, trouby nebo baterií v koupelně i kuchyni.

Jedlá soda perfektně vyčistí také odpady v koupelně či kuchyni. Stačí přisypat pár lžic do odpadu a zalít horkou vodou. Pokud je odpad již více zanesený, přidejte k sodě ještě klasický ocet a uvidíte, jak se trubky snadno protáhnou. Kombinace sody a octu je sama o sobě velmi efektivní. Ocet má dezinfekční účinky, váže na sebe tuky a rozpouští vodní kámen. Pokud tyto dvě suroviny smícháme, vznikne chemická reakce, která se projeví silným pěněním. Při rozmíchání nám vznikne krémová konzistence, se kterou vyčistíme doslova vše. Mastnotu, okna, kachličky, plíseň, vodní kámen a spoustu dalších věcí.

Citrón není jen k jídlu

Další skvělou surovinou, která se postará o dokonalý úklid, je citron. Citrónová šťáva pomáhá dokonale odstranit skvrny a má dezodorační účinky. Kombinací citrónové šťávy a octu si vyrobíme sami účinný čisticí prostředek. Pokud smícháte citrónovou šťávu se solí, vznikne velmi odolná vodička, která si poradí například se skvrnami od rzi.

V dnešní době existuje na trhu už nespočet ekologických produktů, které si můžete pořídit, pokud si je nechcete doma připravovat sami. Můžete si vybrat produkty speciální na úklid koupelny, toalety, kuchyně, na praní atd. Přejděte i vy na zelenější domácnost, která má pouze samé benefity.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.
Líbilo se Vám počteníčko? Inspirujte i své přátele.