Helianthus annuus seed oil - slunečnicový olej

Slunečnicový olej obsahuje kyselinu olejovou a linoleovou, bílkoviny, vitamin A, D či E. Slunečnicový olej se podobá lipidům v naší kožní tkáni, vykazuje proto blahodárné účinky při používání zvnějšku i zevnitř.
1
2
3
4
5
Kvalita složky dle stupnice:
1
Charakteristika kvality:
Vynikající / čistě přírodní složka
Symbol kvality:
Použití:
Hydratace, elasticita, zjemnění
Složka též známá jako:
Slunečnice obecná, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Slunečnice letní, Sunflower, Slunečnicový vosk, Helianthus annuus cera, Sunflower seed wax

Popis složky

Slunečnice roční je jednoletá bylina, která může dorůst do výšky až 3 metrů. Slunečnice kvete od června do září. Plodem jsou slunečnicová semínka. Existuje celá řada odrůd slunečnicí, která se liší zejména výškou a barvou květů od smetanové, přes žlutou, oranžovou, až po tmavě červenou. Klasické druhy uvolňují velké množství pylu, na rozdíl od nově vyšlechtěných hybridů, které pyl netvoří vůbec. Ze slunečnicových semen, která obsahují až 45 % oleje, se lisuje olej, který nachází své uplatnění v kuchyni, kosmetice a hodí se také k průmyslovým účelům. Slunečnicový olej se podobá lipidům v lidské kožní tkáni, vykazuje proto pozitivní účinky při používání zvnějšku i zevnitř. Při aplikaci na pokožku se snadno vstřebává a proniká rychle do hlubších vrstev. Má zklidňující, zjemňující, vyhlazující a protizánětlivé účinky. Funguje jako antioxidant a chrání pleť před poškozením vnějšími vlivy, ztrátou pružnosti a pevnosti. Je vhodný na všechny typy pleti. Je výbornou surovinou pro přípravu krémů a léčivých mastí. Užívá se zevně např. při zánětech či zapaření. V kosmetice se setkáváme s tzv. slunečnicovým voskem, což je vosk získaný winterizací ze semen slunečnice. Základem winterizace je tzv. vymražování (podchlazení) oleje, při kterém se vosky v něm obsažené sráží na melé krystaly. Je to tvrdý, krystalický, lehce nažloutlý vosk s vysokou teplotou tání. Na kůži vytváří příjemný nemastný pocit. Je vynikajícím gelovacím činidlem a vhodnou veganskou alternativou vosku včelího. 

Komerční využití

  • Hydratační krémy
  • Pleťové krémy
  • Pleťové oleje
  • Masti
  • Tělová másla
Máte něco na srdci? Přidejte komentář.