5 nejčastějších chyb ve „zdravém“ jídelníčku

Cenné látky:
Vliv na orgán:
Mnoho lidí si myslí, že jí zdravě a dává svému tělu dostatek živin. Jenže se občas dopouští chyb, které jejich progres mohou zcela zastavit nebo zničit. Nepatříte mezi ně i vy? Přečtěte si v dnešním článku o těch nejčastějších chybách v jídelníčku.
Cenné látky:
Vliv na orgán:

Všichni toužíme po zdravém a krásně vypadajícím těle. Z toho důvodu se snažíme pravidelně sportovat, jíst zdravé a kvalitní potraviny a zkrátka o sebe pečovat. Zjišťujeme si všechny možné informace jak to dělat nejlépe, které potraviny zařazovat, kterým se naopak zcela vyhnout apod. Platíme za hodiny s trenérem, aby nám ukázal jak nejlépe se svým tělem cvičit a jak udělat co nejlepší progres za přijatelnou dobu. Ačkoliv si myslíme, že máme všechny tyto parametry nastudované a zmáknuté, je možné, že řada z nás se své vysněné postavy ne a ne dočkat. Proč tomu tak je? Možná proto, že je dopouštíme některé z chyb, která nám v tomto cíli brání.

Nedostatečně pestrý jídelníček

Mnoho lidí si pečlivě nastupuje několik potravin, které jsou vhodné do diety a těmi se řídí. Mezi takové patří nejčastěji maso, vejce, brambory, rýže, ovoce a zelenina. Ty jsou sice fajn a pro naše tělo velmi zdravé, nicméně pouze takto malé spektrum potravin našemu organismu opravdu nestačí. Naše tělo potřebuje mnoho surovin, ze kterých dostane všechny potřebné vitamíny, minerály a další zdraví prospěšné látky, které potřebuje nejen pro hubnutí, ale především pro správné fungování. Víme přesně, jakým potravinám se máme vyhýbat, které jsou pro naše tělo škodlivé, či zcela zbytečné. Bohužel si neuvědomujeme, že musíme myslet také na to, které potraviny pravidelně zařazovat a obměňovat tak svůj jídelníček. Přece nechcete jíst do konce života pouze pár daných potravin. J Jakmile bude Váš jídelníček příliš monotónní, nebude Vás takové stravování dlouhodobě bavit a budete mít více tendenci vracet se k nezdravým potravinám.

Dejte svému jídelníčku pestrost a zařazujte potraviny, které jsou velmi výživné a hlavně chutné. Věřte, že jakmile objevíte nové chutě, nebudete chtít přestat! Možností je opravdu tisíce, tak směle do toho! Objevujte nové plody ovoce a zeleniny, nezapomínejte na různá semínka, ořechy, klíčky nebo fermentované potraviny, které jsou skvělé pro naše zažívání. Na mysli bychom samozřejmě měli mít stále fakt, že abychom si zachovali postavu, musíme přijmout méně energie, než vydáme. To znamená, že ačkoliv jíme zdravé a výživné potraviny v nadměrném množství, i tak můžeme přibrat pár kg navíc.

Zapomínáme na pitný režim

Na pitný režim zapomíná velké množství lidí. Mají pocit, že nemají žízeň, a proto pít vlastně nepotřebují. To je samozřejmě velká chyba. Naše tělo je tvořeno cca ze 70 % z vody, která je pro jeho správné fungování naprosto zásadní. Nejen, že nás mohou trápit silné bolesti hlavy, ale zaděláváme si na problém s ledvinami nebo vzniku močových kamenů. Další věcí, která se s pitným režimem pojí, jsou samozřejmě jeho zdroje. Jedinými a zdravými zdroji jsou čistá voda, bylinné nebo ovocné čaje bez cukru. Pokud Vám nechutná samotná voda, můžete si do ní přidat čerstvé ovoce, mátu nebo citron. Rozhodně bychom se měli vyhýbat sladkých limonádám. Také 100% džusy obsahují vysoké množství cukru, který může velmi ovlivnit naše hubnutí. Velkým strašákem v hubnutí je pak samozřejmě alkohol. Ten obsahuje mnoho kalorií, které přijmeme zcela zbytečně, nejčastěji ve večerních hodinách. Alkohol obecně velmi zpomaluje proces hubnutí a našemu tělu opravdu nic nedává. Zkuste jeho konzumaci omezit na minimum a volte jeho „lepší“ varianty, mezi které patří např. suché červené či bílé víno.

Nedostatek bílkovin

Bílkoviny jsou naprosto zásadní složkou, bez které se ve zdravém jídelníčku neobejdeme. S nedostatečným příjmem bílkovin mají problém zejména ženy. K snídani si dají ovesnou kaši s ovocem, k obědu rizoto a k večeři oblíbené těstoviny. S takovými jídelníčky se setkáváme opravdu pravidelně. Na první pohled sice působí zdravě, nicméně obsahují opravdu velmi málo bílkovin, které nám nemohou stačit. Dobrou pomůckou, jak si nastavit vyšší příjem bílkovin, je zařadit je ke každému jídlu. Zvyšte množství tvarohů, jogurtů, vajec, masa nebo tučných sýrů. Uvidíte, že se budete cítit daleko lépe a také Vás jídlo zasytí na mnohem delší dobu. Pomoci si můžete také přírodními proteiny, které lze přidat do spousty pokrmů nebo jen rozmíchat ve vodě či mléce.

Průmyslově zpracované potraviny

Počítáte si kalorie a máte radost z toho, když Vám zbyde místo na nějaké jídlo z fast foodu? Pak je to velká chyba. Na první místě při cestě za vysněnou postavou a zdravým tělem by pro nás rozhodně neměl být počet snězených kalorií, ale kvalita potravin, které do svého těla přijímáme. Nezdravé potraviny sice potěší naše chuťové buňky a mozek, nicméně jsou zcela chudé na obsah živin a makronutrientů, které jsou zcela zásadní. Příjem průmyslově zpracovaných potravin bychom měli skutečně omezit na minimum, nejlépe vyřadit z jídelníčku úplně. Mezi takové potraviny patří polotovary, náhražky jídla, sušenky, sladkosti apod. Volit bychom měli skutečné potraviny, které slouží pro naše tělo jako palivo, nikoliv jen rychlý zdroj cukrů a tuků.

Hladovění

Bohužel se v dnešní době stále najdou lidé, kteří věří tomu, že jakmile omezí svůj kalorický příjem na minimum, budou hubnout. Ano, zhubnete. Velmi rychle. Ale bohužel jen na velmi krátkou dobu a zaplatíte tučnou daň v podobě zdravotních problémů. Naše tělo funguje jako stroj. Aby správně fungovalo (a také hublo), musí dostat dostatečné množství kvalitního paliva. Jakmile se mu nedostává, přestane fungovat tak, jak má. Určitě jste se ve svém okolí setkali s lidmi, kteří jedí velmi málo, a přesto je trápí kila navíc. Je to logické. Naše tělo má hlavní a nejdůležitější úkol – přežít. Pokud budeme hladovět, bude si veškeré zásoby ukládat do tuků a my nebudeme hubnout, i kdybychom se na hlavu stavěli. Z tohoto důvodu je velmi důležité PRAVIDELNĚ a kvalitně jíst. Jedině tak se dopracujeme ke krásné postavě a zdravému tělu.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.
Líbilo se Vám počteníčko? Inspirujte i své přátele.