Lucuma - zdravé sladidlo z přírody

Suroviny:
Lucuma patří mezi superpotraviny, které by měly rozhodně přitáhnout Vaši pozornost. Přírodní sladidlo plné důležitých vitamínů a minerálů? To je ona! Že jste o ni ještě neslyšeli? Pak si přečtěte náš nový článek, který Vám ji podrobně představí.
Suroviny:

Lucuma je druh subtropického ovoce, které pochází z oblasti jihoamerických And. Ovoce, které si pod názvem lucuma představí asi většina z nás, je plod stromu známý jako Pouteria lucuma. Tento strom dorůstá do výšky až 15 metrů, průměrně se však jejich výška pohybuje kolem cca 10 metrů. Stromy plodí kolem stovky plodů za rok a to v období od ledna až do dubna. Najdeme je převážně v oblastech Peru, Chille nebo v Ekvádoru.

V posledních letech je po této superpotravině opravdu vysoká poptávka. Proto vznikají plochy i pro kulturní pěstování lucumy. Pro světový trh zajišťují dostatečné množství lucumy a její precizní pěstování zejména farmáři z Peru nebo Chille. Při pěstování musí dodržovat přísné podmínky ekologického zemědělství. Jedině tak může být lucuma (a další superpotraviny) označena certifikátem BIO. Mimo Peru a další vyjmenované oblasti se můžeme s pěstováním lucuma setkat výjimečně například v Laosu nebo dokonce i ve Vietnamu.

Plody lucumy mají skvělé nutriční hodnoty a jsou velmi bohaté na vitamíny, minerály a také na velmi důležitou vlákninu, na kterou mnoho lidí ve svých jídelníčcích zapomíná. Vláknina (přezdívaná také jako kartáč střev) je důležitá zejména pro správnou funkci našich střev a mimo jiné se podílí na složení naší střevní mikroflóry. V lucumě také najdeme nezanedbatelné množství např. fosforu, železa, vitaminu c a mnoho dalšího. Oproti jinému ovoci obsahuje lucuma celkem velké procento sacharidů. Podílem polysacharidů připomíná lucuma spíše obiloviny, brambory nebo luštěniny.

Co se týče nutričního složení lucumy, není pouze zdrojem sacharidů, ale obsahuje také důležité bílkoviny v rostlinné formě. Oproti tomu má lucuma celkem nízké procento tuku, takže je vhodná také pro ty, kteří se snaží shodit nějaká ta kila navíc.

Ne nadarmo se lucumě říká přírodní sladidlo. Lucuma má oproti klasickému cukru nízký glykemický index, což je výborná zpráva např. pro diabetiky, kteří si musí svou hladinu cukru v krvi neustále hlídat. Má také méně kalorií a nebude Vás po ní hodit tak rychle mlsná jako je tomu u ostatních sladidel. Lucuma je proto vhodná nejen tehdy, kdy chcete změnit svůj jídelníček a jíst zdravěji, ale také do redukce.

Pro koho je vhodná?

Lucuma je přírodní superpotravina, která nevznikla žádným technologickým ani chemických procesem. Díky svému složení je přirozeně bezlepková, tudíž je vhodná i pro celiaky. Svým čistě rostlinným složením ji využijí zejména vegetariáni a vegani ve svých rostlinných pokrmech. Lucuma je zkrátka vhodná opravdu pro všechny. Využijí ji jak děti, sportovci nebo dokonce i diabetici, jelikož má velmi nízký glykemický index a lze ji využívat jako přírodní sladidlo a nahradit tak klasický a ne příliš zdravý cukr[1].

A kde ji mohu využít?

Jedinou nevýhodou tohoto ovoce je to, že se velmi rychle kazí. Proto je vhodné ji užívat především ve formě prášku. Tuto formu nalezneme na trhu asi nejčastěji. Nicméně v práškové formě jsou zachovány veškeré důležité hodnoty a má velmi mnoho využití. Jak již bylo řečeno, lucuma se využívá především jako přírodní sladidlo, díky své sladké až karamelové chuti. Někdo v chuti lucumy cítí dokonce vanilku, nebo ořechy. Pokud Vám můžeme doporučit jeden tip, kde byste lucumu neměli rozhodně vynechat, tak je to pečení. To, že pečeme zcela bez bílého cukru jste si už asi v našich receptech všimli. Rádi vymýšlíme nové recepty, nebo upravujeme ty staré tak, aby byly v souznění s naším zdravým životním stylem. Vzít klasický recept a předělat ho do nové podoby, zakomponovat do něj různé superpotraviny je přesně to, co nás baví nejvíce. Na našem webu najdete spoustu receptů, ve kterém se lucumu vyskytuje, tak je neváhejte vyzkoušet, určitě nebudete litovat. :)Lucuma - zdravé sladidlo z přírody

V pečení a cukrařině obecně se lucuma dokonale doplňuje s vanilkou, kokosem, nebo třeba s čokoládou. Tuto kombinaci si zamilují hlavně děti. Věříme, že jakmile jim připravíte čokoládový dezert s lucumou, kokosem a banánem, už nikdy nebudou chtít nic jiného. Mimo klasické pečení můžeme lucumu přidat také do svých ovocných smoothies, které není potřeba vzhledem k množství ovoce nijak doslazovat, pouze potrhnout jejich dokonalou chuť.

Pokud patříte stejně jako my mezi milovníky sladkých snídaní a bez své oblíbené kaše si nedovede představit své ráno, zkuste do ní přidat lžičku lucumy. Je zaručeno, že novou kombinaci chutí si zamilujete opravdu okamžitě. Jen pozor - bývá extrémně návyková. :) Stejně tak ji můžete přidat např. do tvarohu nebo jogurtu. To je vhodné především pro ty, kterým samotný jogurt či tvaroh nechutná a "musí" si stále kupovat jejich ochucené verze. Vyzkoušejte čistý bílý jogurt, dochutťe ovocem, lucumou a oříšky. Uvidíte, že jakmile si příště dáte jogurt ochucený, už na Vás bude příliš sladký a vracet se k němu nebudete.

Zdroje:
  • [1] www.superfoodevolution.com/lucuma.html
Máte něco na srdci? Přidejte komentář.
Líbilo se Vám počteníčko? Inspirujte i své přátele.