Imunita začíná ve zdravých střevech

Suroviny:
Cenné látky:
Vliv na orgán:
Trápí Vás neustálé nachlazení, které se ne a ne vyléčit? Máte oslabenou imunitu a nevíte jak si s tím poradit? Možná Vaše strava nebude úplně ideální a vaše střevní mikroflóra potřebuje pomoci. Jak? To se dozvíte v dnešním článku.

Patříte mezi ty, kterým stačí vyjít v zimě na pár minut ven bez čepice a ihned nastydnou? Kolega v práci zakašle a vy do pár dnů padnete do postele s chřipkou? Pak je dnešní článek právě pro Vás. Narušenou imunitou trpí stále více lidí a to nejen v zimě, kdy je výskyt nemocí větší, ale děje se tak po celý rok. Tento stav bychom určitě neměli přehlížet a považovat ho za normální. Silná imunita je velmi důležitá v jakémkoliv věku, nebo období a měli bychom vědět, jak ji co nejlépe podporovat.

Co je to vlastně imunita?

Imunitu můžeme ve zkratce popsat jako jakousi schopnost našeho organismu vypořádávat se a odolávat vnitřním a vnějším faktorům a vlivům. Mezi tyto faktory patří například stres, nemoci nebo toxiny z okolního prostředí. Náš orgasmus zkrátka každý den, každou hodinu a minutu brání naše tělo a udržuje svou přirozenou biologickou funkčnost. Imunita je náš ochranný štít, který nás chrání jak z venku, tak především zevnitř.

Největším imunitním orgánem je právě naše tenké střevo, které má rozlohu více než 200 m². Z toho důvodu je obzvláště důležité dbát na zdraví našich střev. To znamená dodržovat zdravý životní styl, jíst zdravou a vyváženou stravu a udržovat střevo v dobrém stavu. Jídlo je v tomto případě opravdu na prvním místě. Pokud budeme jíst neustále vysoce průmyslově zpracované potraviny, polotovary, velké množství cukru, lepku a dalších nepříliš zdravých věcí, zdravé střevo a dobrou imunitu mít nikdy nebudeme.

Se zdravým prostředím střev se pojí také střevní mikrobiom. Střevní mikrobiom, neboli střevní mikroflóra je přezdíván také jako mozek našeho imunitního systému. Střevní mikrobiom obsahuje nespočitatelné množství bakterií. Všechny tyto mikroby vykrmujeme my tím, co přijímáme, oni nám za to poskytují spoustu služeb. Produkují živiny, podporují detoxikaci, chrání nás proti patogenům a mnoho dalšího. Pokud máme střevní bakterie ve správném složení, mikrobiom plní svou funkci přesně tak, jak má. Pokud však tuto symbiózu narušíme (ať už antibiotiky, nevhodnou stravou, alkoholem atd.), vznikne nám naopak dysbióza. Díky tomu se stává naše imunita oslabenou a mohou vznikat i chronické a civilizační choroby.

Jak podpořit své střevo a imunitu?

Existuje mnoho způsobů. Když pomineme ty základní, jako je již zmíněná zdravá strava a celkový zdravý životní styl obecně, což znamená žádný alkohol, cigarety, nadužívání antibiotik a léků, nepoužívání toxické kosmetiky a obecně chemických prostředků atd., existuje spoustu způsobů, jak dostat svá střeva do pohody. Skvělým způsobem, jak pomoci zdravému prostřední střev je konzumace fermentovaných a zakysaných potravin. Fermentované produkty obsahují probiotické kultury, které podporují správné složení naší střevní mikroflóry a udržují zdravý trávicí trakt. Mezi takové potraviny patří např. kvašené zelí, kimchi, kefíry, pickles, nakládaná zelenina obecně, kombucha a mnoho dalšího. Vyberte si tu, která Vám nejvíce chutná a pravidelně ji zařazujte do svého jídelníčku. Uvidíte, že rozdíl pocítíte velmi rychle.

Dalším tipem, který Vám může pomoci při narušené mikroflóře je hovězí kostní vývar. Ano, slyšíte dobře. Ne nadarmo se říká, že domácí vývar je zázrak. Pozor, musí se však jednat opravdu o kostní hovězí vývar nejlépe v BIO kvalitě. Jedině tak můžete mít jistotu, že obsahuje ty správné vitamíny a minerály pro náš organismus. Určitě nejsou vhodné žádné bujóny z kostky a podobně. Správně dělaný vývar je bohatý na vápník, hořčík, fosfor, draslík a mnoho dalšího. Aminokyseliny obsažené ve vývaru mají navíc na střeva protizánětlivý účinek. Vývar také díky glutationu pomáhá s detoxem organismu. Vývar obsahuje více než 19 esenciálních a neesenciálních aminokyselin, vitamíny, kolagen a to vše ve velmi dobře vstřebatelné podobě. Vývar si můžete připravit doma a následně ho zavařit. Takto Vám vydrží v lednici více než týden. Vývar vaříme několik hodin a naředěný ho můžeme pít 2x, či dokonce víckrát denně (podle závažnosti našich problémů).Imunita začíná ve zdravých střevech

Superpotraviny na podporu imunity

Jak jste si již určitě mysleli, tak i mezi superpotravinami najdeme vhodné pomocníky na podporu našeho imunitního systému. Mezi nejsilnější řadíme jednoznačně acerolu. Acerolu můžete znát jako největší přírodní zdroj vitaminu C. Vitamín C patří mezi ty nejdůležitější vitamíny, které mají vliv na naši imunitu a celkovou obranyschopnost organismu. Acerolu najdete na trhu především v práškové formě, kterou lze jednoduše smíchat s vodou, nebo přidat do různých smoothies, kaší apod.

Další superpotravina, kterou můžeme doporučit na podporu imunity je guarana. Nejen, že nám pomůže s imunitou, ale zároveň obsahuje 4x více kofeinu než samotná káva, takže je skvělou alternativou, pokud chcete kávu omezit a nahradit jinou, zdravější variantou[1].

Zdroje:
  • [1] www.medicalnewstoday.com/articles/320101#white-blood-cells
Máte něco na srdci? Přidejte komentář.
Líbilo se Vám počteníčko? Inspirujte i své přátele.
Kategorie