Jak být na festivalu zero waste?

Letní prázdniny jsou v plném proudu a s nimi přichází i festivalová sezóna. Chcete si festival užít, ale přesto jste zodpovědní vůči přírodě? Podívejte se na pár tipů, které Vám mohou pomoci.

Chystáte se letos na nějaký festival? Jelikož je léto v plném proudu a mnoho z nás se již festivalové sezóny nemohlo dočkat, připravili jsme si pro Vás pár tipů, jak se i na takové událost chovat v souladu s přírodou a jak po sobě zanechat co nejméně odpadu. Festivalů jsme navštívili již několik a musíme říct, že i organizátoři těchto akcí se velmi snaží odpad celkově omezit. Takový přístup nás velmi těší a věříme, že pokud budou návštěvníci festivalů dodržovat alespoň některé naše rady a tipy, atmosféra na festivalu bude daleko lepší.

Minimalizujte odpad

Pokud jste někdy byli na nějakém festivalu, zcela jistě víte jak to chodí na takovýchto akcích např. s jídlem. Denně se vyprodukuje obrovské množství plastových kelímků, jednorázových příborů, talířků apod. Některé festivaly již zavedli vratné zálohované kelímky. To v praxi znamená, že pokud si koupíte pití, zaplatíte navíc zálohu za kelímek (cca 50 Kč), který si můžete poté nechat jako památku, nebo ho vrátit a peníze dostanete zpět.

Pokud budete na festivale, kde tento postup ještě není zavedený, doporučujeme si vzít svou vlastní lahev nebo shaker, který pak můžete využívat místo jednorázových kelímků. My jsme takto vybaveni vždy a nikdy s tím žádný majitel stánku neměl problém.

Další zcela zbytečnou věcí, bez které se určitě na festivalu dokážeme obejít jsou plastová brčka. Stačí obsluze říct, že si svůj drink vychutnáte i bez brčka a taky s tím nebudou mít žádný problém. Pokud by někdo na drink brčko skutečně potřeboval (např. na smoothie s kusy ovoce, nebo ledovou kávu se zmrzlinou), zabalte si do svého batohu brčka dřevěná či kovová, která zakoupíte např. ve zdravých výživách, nebo dokonce přímo na některém festivalu.

Další věcí, která Vám nezabere v batohu téměř žádné místo a ušetří mnoho odpadu jsou dřevěné či kovové příbory. Dávejte však pozor na to, že některé bezpečnostní opatření na festivalech Vám nemusí dovolit vzít si kovový nůž či vidličku. Proto doporučujeme raději příbory dřevěné, abyste se vyhnuli případným nedorozuměním s bezpečnostní službou.

Troufáme si říct, že festivalům, kde byste se museli tzv. "prohrabávat" odpadky už naštěstí odzvonilo. Na každém rohu můžeme najít spoustu košů a popelnic, kam odpad vyhodit. Mnoho z nich jsou již rozděleny podle povahy odpadu, prosím respektujte to a nebuďte k přírodě lhostejní ani za těchto okolností. Na mnoho festivalech jsme se setkali s tím, že pomoc uklidit festival mají možnost i samotní návštěvníci. Např. pokud za den nasbíráte 50 ks kelímků a odnesete na patřičné místo, dostanete odměnu od pořadatelů, kteří tímto krokem motivují ostatní.

Pryč s nedopalky

Velký problém, který se bohužel netýká pouze festivalů, jsou poházené nedopalky všude možně. Roční produkce tabákové průmyslu činí téměř 6 bilionů kusů cigaret, což je jen pro Vaši představu cca 1,3 milionů tun cigaretových nedopalků. Takovému číslu se ani nechce věřit, že? Pro kuřáky existují různé krabičky, do kterých můžete nedopalek jednoduše schovat a po koncertu vyhodit do koše.

Pokud si nemusíte schovávat účtenku pro jiné účely, obejděte si bez ní. Jestli ji opravdu nepotřebujete, je její tisk opět zcela zbytečný a ušetříte tím spoustu tisku a papírů navíc. Pokud má festival několik tisíc návštěvníků a každý by udělal totéž, představte si, kolik je to za pouhý jeden víkend papíru navíc. Opět malý krok, který ušetří spoustu odpadu.

Jak to tak na festivalech bývá, spousty prodejců se svým doplňkovým zbožím Vás budou lákat na různé drobnosti a suvenýry, které byste si měli zakoupit. Tím samozřejmě neříkáme, abyste si nic nekoupili. Nicméně my si raději dvakrát rozmyslíme, jestli danou věc opravdu potřebujeme, nebo ji za týden dáme do šuplíku a nikdy už ji nevyndáme.

Z vlastní zkušenosti musíme říct, že i na festivalu lze být zero waste, nebo se o to alespoň pokusit. Důležité je nebát se slušně zeptat, či s díky odmítnout. Pokud Vás obsluha odmítne, nedělejte si z toho těžkou hlavu. I v dnešní době se s tímto přístupem může setkat poprvé, či jednoduše nechce v pracovní náplni řešit pro ně nedůležité požadavky. Slušně poděkujte a zkuste štěstí u jiného stánku.

Užijte si festival a krásné léto Vám přeje Váš naturalis!

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.
Líbilo se Vám počteníčko? Inspirujte i své přátele.
Kategorie