Jak poznat kvalitní zelený čaj?

Účinek:
Vliv na orgán:
Kvalitní zelený čaj má výborné účinky na naše zdraví, je to skvělý antioxidant a navíc výborně chutná. Každé ráno může začít lépe se šálkem kvalitního zeleného čaje, který nám dodá energii na celý den.

Místo kávy raději čaj

Blahodárné účinky zeleného čaje na náš organismus popisovali již starověcí panovníci. Nefermentovaný a neoxidovaný zelený čaj obsahuje velké množství látek, které příznivým způsobem působí na naše zdraví. Kromě toho obsahuje zelený čaj kofein, který našemu tělu dodá energii a je daleko zdravější varianta než např. káva. Díky tomu je zelený čaj vhodný také pro sportovce, kteří ho mohou popíjet před tréninkem, aby docílili větších výsledků a výkonů při fyzické zátěži.

Pozor na pití čaje před spaním a ve večerních hodinách, citlivější jedinci mohou mít problém s usnutím.

Výborný antioxidant

Zelený čaj obsahuje antioxidační látky, které účinně zneškodňují volné radikály v našem organismu, a tím snižují oxidativní poškození buněk. Antioxidační účinky jsou připisovány i chlorofylu, který zelený čaj obsahuje.

Příprava zeleného čaje

Kvalitní zelený čaj by se měl připravovat následujícím způsobem. Zelený čaj zalijeme vodou, která prošla varem, ale poté by měla být ochlazena na zhruba 80 °C. Do šálku si dáme 1 až 2 lžičky čaje a zalijeme. Necháme zhruba 2 minuty louhovat. Doba louhování se může u různých druhů čajů lišit, proto je důležité řídit se instrukcemi uvedených na obale.

Výhoda zelených čajů je ta, že je možno je louhovat i víckrát. Druhá várka čaje je ještě více kvalitnější a chutnější, jelikož se z čajových lístků uvolní do čaje více chuťových a aromatických látek. Zelený čaj se nedoporučuje vůbec doslazovat. Prospěje to nejen Vašemu zdraví, ale především chuti samotného čaje.

O kvalitě čaje nám mnoho napoví např. jeho barva či vzhled čajových lístků. Kvalitní čaje mají tmavě sytou zelenou, až téměř do modra barvu. Čajové lístky musí působit celistvě. Nesmí být poničené, rozlámané a nerozsypou se nám v ruce jakmile se jich jenom dotkneme[1].

Zdroje:
  • [1] www.articles.mercola.com/teas/sencha-tea.aspx
Máte něco na srdci? Přidejte komentář.
Líbilo se Vám počteníčko? Inspirujte i své přátele.
Kategorie