Zdravé svačinky pro děti do školy

Suroviny:
Suroviny:
S novým školním rokem nám jako rodičům malých školáků začíná také každodenní příprava svačin pro děti. Co připravit za dobrotu, aby byla chutná, rychlá a přesto výživná? S tím Vám poradíme v dnešním článku.
Suroviny:

Kvalitní strava je (nejen) u dětí velmi důležitá a měli bychom na ni klást opravdu velký důraz. Vyvážená strava ovlivňuje u dětí růst, vývoj, dostatek energie během dne, soustředěnost a mnoho dalšího. Pokud dítě ráno snídá a další jídlo bude mít až oběd, je vhodné zařadit i dopolední svačinu, díky které nebude mít hlad a dokáže se ve škole lépe soustředit.

Když si vzpomeneme na naše dětství a naše školní svačiny, z velké většiny šlo zejména o nějaké pečivo (nejčastěji bílý rohlík a chleba) s máslem, šunkou, popř. medem. Tyto svačiny se každý den stále opakovaly a byly velmi jednostranné. Z dnešního pohledu bychom takovou svačinu viděli jako nepříliš výživnou a chudou na živiny, které děti pro svůj vývoj potřebují. Jaké jsou za nás opravdu kvalitní svačinky, které zaberou pár minut? Pojďme se na ně společně podívat.

Svačina z domova

Příprava domácí svačiny je opravdu klíčová. Pokud odejde dítě do školy bez svačiny, nají se nejčastěji v nějaké školní kantýně či bufetu, které bohužel stále nejsou zcela nakloněné zdravému stravování. Děti tak nejčastěji sáhnou po obložené bagetě, sušence nebo jiných sladkostech. Z toho důvodu je důležité si opravdu najít chvilku a dítku svačinu připravit. Do přípravy ho můžeme samozřejmě zapojit, čímž se daleko dříve osamostatní a naučí se o jídle přemýšlet s námi.

Zdravá svačina musí být výživná. Co to znamená? Že obsahuje ideálně bílkoviny, zdravé tuky a sacharidy. Existuje spoustu potraviny, které můžeme vzájemně kombinovat a střídat tak, aby děti nejedly neustále to samé dokola. V kterých surovinách najdeme jednotlivé složky?

  • Sacharidy: celozrnné pečivo, toastový chléb, žitná houska, chleba ve vajíčku, ovesné vločky, jáhlové vločky, rýžová kaše, domácí pečená granola.
  • Bílkoviny: šunka, vejce, jogurt, sýr, hummus, vaječná omeleta, volské oko, uzený losos, vejce natvrdo, kefír, zákys.
  • Tuky – avokádo, ořechy, ořechová másla, kokosové lupínky, kokosový jogurt.
  • Ovoce a zelenina – čerstvé, lyofilizované, sušené.

Kvalitní pečivo mnoha variant

Základem zdravé svačiny může být např. celozrnné či kvasové pečivo, které je bohaté na vlákninu. Ta je důležitá nejen na zažívání, ale zároveň děti zasytí. Pečivo můžeme podávat s kvalitní šunkou, která má vysoký obsah masa a neobsahuje žádná aditiva. Vhodný je také kvalitní sýr nebo vajíčko, které dodá svačině kvalitní bílkoviny. Skvělé jsou také různé domácí pomazánky např. z Cottage sýru, vajec, hummusu v kombinaci např. s pečenou zeleninou. Netřeba dodávat, že děti jedí i očima a mají rádi barvy na talíři. Proto jim k pečivu připravte barevnou zeleninu, jako jsou cherry rajčata, žlutá paprika, okurka, mrkev atd.

Mléčné výrobky v hlavní roli

Mléčné výrobky jsou skvělým zdrojem bílkovin a důležitého vápníku. Skvělou a rychlou svačinkou může být bílý jogurt ochucený čerstvým ovocem, medem a ozdobený ořechy. Výživný je také kefír (nejlépe neochucený), který mohou děti jen tak popíjet. Pokud jim samotný nechutná, jdou z něj vytvořit skvělé palačinky (pouze nahradíme mléko kefírem), po kterém jsou krásně nadýchané a vláčné. Během pár minut lze připravit také domácí „pribináček“. Budeme potřebovat pouze vaničku tvarohu, 2 lžičky kokosového cukru a smetanu ke šlehání. Ingredience vložíme do mixéru a promixujeme. Směs dáme do vhodné nádobky a přidáme čerstvé ovoce.

Vajíčka na mnoha způsobů

Vejce patří mezi jednu z nejvýživnějších surovin. Obsahuje nejen vysoké množství živočišných bílkovin, ale také zdravé tuky a mnoho vitamínů. S tím se pojí samozřejmě kvalita vajec, která je velmi důležitá a ovlivňuje složení a poměr živin ve vejci. Proto pokud Vaše možnosti dovolí, vybírejte vždy vejce domácí či z volného chovu. Z vajec můžeme dětem připravit např. vaječné muffiny, které jsou nejen chuťově výborné, ale i dobře vypadají. Opět jde o rychlovku, kterou zvládneme za pár minut. Připravte si silikonový košíček, který doplníte vespod a z krajů šunkou či slaninou. Poté do něj vyklepnete jedno vajíčko. Košíčky dáme na 12 minut do trouby a máme hotovo. Do školy dětem připravíme 2 muffiny a dostatek zeleniny. Po takové svačině rozhodně nebudou mít hlad až do oběda.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.