Jaro a půsty

Suroviny:
Cenné látky:
Vliv na orgán:
Suroviny:
Cenné látky:
Vliv na orgán:
Půsty nemusí být pouze jednorázovou záležitostí na očištění organismu, ale mohou mít také spoustu zdravotních benefitů. Už jste je zkoušeli? Přečtěte si v dnešním článku naše tipy a zkušenosti.
Suroviny:
Cenné látky:
Vliv na orgán:

Půst není hladovění!

Když se řekne slovo půst, většina lidí si vybaví hladovění, odříkání jídla a omezování se ve stravě. O tom ale půsty vůbec nejsou. Proto bychom si je za žádnou cenu neměli plést s hladověním. Proč by jinak lidé takové věci dělali dobrovolně a ještě k tomu opakovaně a s radostí? Půsty vůbec nejsou špatné, naopak. Pokud víte jak na ně a tělo na ně připravíte, můžete se těšit na spoustu zdravotních a dokonce i psychických benefitů. Ptáte se proč zařazovat dny bez jídla?

Mnohým lidem zařazování půstu do běžného života pomohlo od spousty zdravotních problémů. Je však důležité zmínit, že půsty nejsou to jediné, co našemu tělu pomáhá a nemůžeme se na ně spoléhat na 100 %. Mnoho lidí má také s dodržováním problémy a bez jídla nevydrží ani 12 hodin. Pokud se při půstu necítíte dobře, na jídlo neustále myslíte a je Vám hůře než předtím, s půstem nepokračujte a raději si dopřejte pouze jednodenní očistu na ovocných a zeleninových šťávách nebo jiných smoothies, které Vám pomohou na nějaký čas (den nebo dva) nahradit jídlo a ulevit tak trávicímu traktu.

Fakt, že půst nemá s hladověním nic společného by nám mělo být jasné ještě před tím, než se do něj pustíme. Položte si tedy otázku proč chcete půst zařadit a co od něj očekáváte. Pokud je vaší odpovědí detoxikace, odlehčení a pomoc trávicímu traktu, duchovno či zdraví, směle do toho. Pokud ale odpovíte touha zhubnout nebo něco podobnému, význam půstu jste nepochopili a za žádnou cenu ho nedoporučujeme. Při půstu se hubnutí nejspíš dostaví, nicméně by to neměl být záměr ani jediný výsledek, kterého chcete půsty dosáhnout. Jak již bylo řečeno, není to žádná dlouhodobá dieta ani hladovění.

Co je to půst?

Půst je považován za jeden z nejstarších způsobů léčení, který ovlivňuje jak fyzickou, tak především psychickou stránku zdraví. Náš organismus během tzv. postních dní odpočívá a čerpá novou energii. Energii, kterou by jinak musel věnovat trávení a dalším záležitostem, nyní věnuje odpočinku, relaxaci a regeneraci. Při půstu můžeme velmi rychle a zřetelně vidět, jak rychle je tělo schopno samočistícího procesu. To, jak dlouhý půst bychom měli zvolit není nikde stanoveno a člověk by se měl rozhodovat pouze podle svých potřeb a preferencí. Někomu stačí jeden den, někdo potřebuje na regeneraci a detox i 3 dny. Proto je tento proces velmi individuální a nelze dát jeden a přesný návod pro všechny.

Naše zkušenost

Jednodenní půst jsem vyzkoušela před pár týdny také sama na sobě. Už mnoho měsíců mě trápí občasné bolesti břicha a necítím se po jídle dobře i několik hodin. Jídelníček mám pestrý a vyvážený a skládá se pouze z kvalitních potravin. I přesto se u mne vyskytovaly tyto zdravotní problémy. Bolest břicha se střídala s častou únavou a já už nevěděla, jak stravu zlepšit. Od známého jsem zaslechla, že při pravidelném zařazování půstu mu takové problémy vymizely a co víc, cítí se daleko lépe než předtím. Řekla jsem si, že to zkusím. Jeden den bez jídla přeci zvládne každý a když budu mít hlad, dám si nějakou ovocnou šťávu.

Prvních několik hodin bylo naprosto v pořádku. Jsem zvyklá snídat kolem 7 hodiny, ale hlad ani chuť jsem na jídlo neměla. Kolem oběda už jsem cítila, že bych si něco k snědku dala, ale nic co by nešlo vydržet. Během celého dne jsem pila zelený čaj a velké množství vody (to je při půstu velmi důležité!), aby mě nebolela hlava a tělo nebylo dehydratované. Největší krize přišla někdy kolem 20h. Pociťovala jsem opravdu velký hlad a přemýšlela, že půst ukončím. Byla jsem také dost unavená, takže jsem si šla velmi brzy lehnout a tím hlad zaspala. Ráno jsem se probudila překvapivě plná energie a bez pocitu hladu. Rozhodla jsem se, že zkusím ještě jeden den a uvidím, jak se budu cítit. K mému překvapení jsem neměla hlad vůbec a na jídlo jsem absolutně nemyslela. Bolest břicha zmizela, zmizel také nepříjemný pocit v něj a mému zažívání se velmi ulevilo.

Po ukončení těchto dvou dnů půstu jsem začala zařazovat jídlo velmi pomalu a opatrně. K snídani jsem si dala kokosovou vodu smíchanou společně se šťávou z mladého ječmene. Mladý ječmen nebo také chlorella zrychlují očistné procesy a jsou proto skvělým pomocníkem při zařazování stravy po půstování. Mladý ječmen uvolňuje škodliviny usazené v tkáních a orgánech a vylučuje je z organizmu. To se děje především detoxikací v játrech a vylučováním ledvinami. Pokud tyto cesty nestačí, začne se tělo škodlivin zbavovat pokožkou. Proto se v některých případech může stát, že mnoha lidem se při, nebo po půstu zhorší akné nebo se objeví vyrážka.

K obědu jsme si připravila lehký salát z pečených hrušek, který krásně osvěžil a zároveň zasytil. Recept můžete najít na našem blogu, rozhodně vyzkoušejte. Večer jsem ke svému překvapení neměla moc hlad, spíše chuť na nějakou sladkou tečku. Proto jsem zvolila smoothie Naturalis. Smoothie je přirozeně veganské a bezlepkové a nezatěžuje naše střeva. Díky obsahu proteinu obsahuje velké množství rostlinných bílkovin, takže se člověk cítí sytý a nemá myšlenky na jídlo. Pokud byste si netroufli na půst pouze o vodě nebo čaji, a přesto chtěli tělu na chvíli odlehčit, rozhodně za mne doporučuji nahradit jídlo našimi smoothies, které obsahují vše, co naše tělo potřebuje.Jaro a půsty

Pokud se pro půst na základě svého přesvědčení rozhodnete, vždy se řiďte podle své intuice a za žádných okolností nedělejte nic na sílu. Pokud Vám bude cokoliv nepříjemné, půst rozumně ukončete a velmi pomalu se vraťte k normální zdravé stravě. Pokud s půstem začínáte, nezapomeňte na to, že nic se nemá přehánět. Začnete postupně, vyzkoušejte nejdříve půst na šťávách, které můžete později vyměnit na vodu. Podělte se s námi do komentářů o Vaše zkušenosti s půsty, inspirace a tipů není nikdy dost. :)

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.