Zero waste svačiny nejen pro děti

Zajímáte se o životní styl zvaný zero waste? Záleží Vám na naší planetě a chtěli byste zařadit více tipů jak žít bez odpadu do svého běžného života? V dnešním článku se podíváme jak začlenit nejen sebe, ale také i své děti a blízké okolí.

Co to je zero waste?

V první řadě si musíme říct, co to vlastně tento životní styl zero waste vůbec znamená. Příznivci tohoto v poslední době velmi populárního životního stylu usilují o co největší minimalizaci odpadu na všech frontách. Snaží se produkovat minimum odpadu nejen svým chováním v obchodech a v rámci veřejnosti, ale především u sebe doma. Existují rodiny (přesněji řečeno zakladatelka celého zero waste stylu), které se pyšní např. tím, že za celý rok vyprodukují pouze 1 zavařovací sklenici odpadu. Ano, opravdu čtete správně. Tento model si nejspíš většina z nás za běžného chodu neumí představit. Zero waste však není o tom převrátit svůj život vzhůru nohama a soustředit se pouze na minimalizaci odpadu. Je o tom začít o této problematice více přemýšlet a dělat pomalé krůčky, které pomohou naší planetě a mnohdy i naší peněžence.

Určitě to není o tom, že po přečtení tohoto článku vtrhnete do své skříně, spižírny a vyhodíte vše, co má nějaký obal. Co je na zero waste skvělé je to, že si ho každý může přizpůsobit sobě na míru podle toho, co je zrovna jemu sympatické a co zapadá do jeho osobního životního stylu. Záleží tedy na každém z nás, jaké změny začneme v našich životech praktikovat a kolik odpadu dokážeme tímto omezit, či zcela eliminovat.

Malý krok pro nás, velký pro planetu

Jak jsme již zmínili, k začátkům zero waste stačí opravdu malé a postupné kroky, které si časem sami osvojíte a budete přidávat další a další. Mezi ty nejzákladnější patří např. vyřazení plastových sáčků a igelitek. Tento krok už sami praktikujeme několik let a máme radost z toho, jak se celá situace mění a jak reagují na změnu i samotní obchodníci. Dnes najdeme i ve velkých supermarketech různé papírové sáčky, tašky a další. Místo plastového pytlíku používáme látkové, které se dají používat stále dokola. Jsou skvělé hlavně na ovoce a zeleninu. Po několika nákupech stačí tyto pytlíky vyprat a směle používat dál. Látková taška už je pro nás samozřejmostí. Pokud se stane, že ji zrovna nemáme u sebe, všude v obchodech už plastové téměř vymizely, a proto si můžete bez problému koupit papírovou, kterou opět použijeme několikrát.

Stejně jako jsme přestali používat plastové tašky, přestali jsme si kupovat i balené vody v plastu. Pokud si kupujete balené vody i domů ve velkém, zkuste si spočítat, kolik plastu vyprodukujete za pouhý měsíc, ba dokonce za rok. Čísla jsou obrovská a opět je to zcela zbytečné. Místo balených vod si pořiďte svou lahev, kterou budete používat opakovaně a tudíž bez odpadu. S lahvemi se pojí také spotřeba brček, která jsou řekněme si upřímně - mnohdy zbytečná. :) Pokud si kupujete pití někde venku, stačí obsluhu poprosit, že chcete svůj drink bez brčka, my s tím nikdy neměli žádný problém. Pokud si přeci jen vychutnáte nápoj raději s brčkem, nebo máte děti, kterým se tak pije lépe, pořiďte si brčko nerezové, které nezatěžuje životní prostředí a není pouze na jedno použití.

Dalším tipem, který jsme zařadili do našich životů jsou nákupy na farmářských trzích. Pokud máte tu možnost a nějaké takové trhy máte ve svém okolí, určitě neváhejte. Najdete zde velký výběr zeleniny, ovoce, masa a vajec z volných chovů a mnoho dalšího. Na trh jdete již vždy se svou taškou nebo se nám osvědčily také proutěné košíky. Zelenina ani ovoce nejsou balené v žádném plastovém obalu. Mnoho lidí má předsudky, že nakupování na trzích vyjde dráž, než v klasickém obchodě. Přesvědčili jsme se na vlastní kůži, že tomu tak vůbec není, naopak. V mnoha případech jsme dokonce ušetřili. Navíc si s sebou odnášíme dobrý pocit, že jsme podpořili místní farmáře a jsme zase o kousek blíž k zero waste. Nakupovat nemusíme pouze na trzích, ale v dnešní době existuje již spousty bezobalových obchůdků. Ty fungují tak, že si přinesete (nebo si můžete zakoupit) své nádoby a veškeré zboží (ořechy, vločky, ovoce, zeleninu, mléko atd.) si dáte do těchto nádob a u kasy Vám váš nákup obsluha zváží. Zkuste se podívat na internet, zda se ve Vašem okolí takový obchod nenachází. Pokud ano, rozhodně se do něj vypravte, je to opravdu zážitek.

Tipy na svačiny

Spoustu lidí již nakupuje větší nákupy bez obalu, problém ale nastává ve chvíli, když si mají koupit nějakou rychlit svačinu s sebou do práce nebo do školy. Většina takových svačin přímo ke konzumaci jsou baleny do zbytečných obalů a je téměř nemožné sehnat nějakou zero waste svačinku v obchodě. Proto opět platí zlaté pravidlo - lepší je být připraven. :) Navíc k zero waste můžete vést své blízké a děti. Když uvidí od mala vzor, později pro ně bude daleko snazší smýšlet stejný směrem. Připravili jsme si pro Vás inspiraci na několik svačinek, které Vám doma zaberou pár minut a můžete si je vychutnat zcela bez výčitek.Zero waste svačiny nejen pro děti

Prvním naším tipem na svačinu je tzv. "dobrůtková sklenička". Použijte středně velkou sklenici, do které dáme cca 40 g vloček (mohou být např. ovesné, pohankové, rýžové či jáhlové), na které následně přidáme bílý jogurt. Na jogurt nakrájíme na kolečka půlku banánu, zasypeme skořicí a ozdobíme oblíbenými oříšky a plátky nastrouhaného kokosu. Takto připravenou skleničku dáme na pár hodin do lednice a zdravá svačina je na světě. Takovou skleničku si můžete připravit i den předem a v lednici nechat chladnout celou noc. Jogurt se vsaje do vloček a vznikne Vám skvělá studená kaše.

Další tip, který zabere pár minut jsou raw tyčinky. Na tyto tyčinky jsme pro Vás již v minulosti recept připravili, stačí se mrknout a tyčinku si připravit. Ingredience můžete měnit podle svých chutí, takže se jich jen tak nepřejíte. Jejich výhoda je také to, že si jich můžete připravit spousty naráz, tudíž máte svačinu připravenou na několik dní dopředu a nemusíte nic řešit za běhu.

Určitě doporučujeme zainvestovat do tzv. svačinových boxů, které jsou většinou vyrobeny z nerezu, a proto jsou velmi praktické nejen na svačiny, ale i obědy do práce apod. Boxy můžeme najít v mnoha velikostech. Jsou vybaveny funkčním těsněním, takže se nemusíte bát, že by se Vám jídlo rozsypalo nebo vylilo po kabelce, či batohu. Do takových boxů si můžete nakrájet libovolné ovoce, zeleninu, přidat hrst oříšků atd. Až Vás přepadne hlad, už nikdy nebudete muset řešit co si kde koupit a dlouze vybírat tak, aby to neublížilo ani Vám, ani životnímu prostředí. :)

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.