Ty nejlepší menstruační pomůcky a jak si vybrat

Během „svých dnů“ si každá žena žádá v první řadě pohodlí a určitou jistotu. Na trhu najdeme dnes již mnoho menstruačních pomůcek, je však důležité si vybrat ty správné podle svých preferencí. Které pomůcky preferujete vy?
Kategorie: Články Kosmetika

Menstruace je naprosto přirozený proces v životě každé ženy. Podle menstruace a správného fungování cyklu poznáme, jestli jsme fyzicky zdravé, jestli můžeme přirozeně otěhotnět a zda naše ženské tělo funguje tak, jak má. Menstruace tu není od toho, aby nám znepříjemňovala a komplikovala život, naopak. Pokud máme opravdu velmi bolestivý cyklus, není nám fyzicky ani psychicky dobře a nemůžeme přes den fungovat tak, jak jsme zvyklé, není to normální. Zdravý menstruační cyklus nás nijak neomezuje a ideálně o menstruaci ani nevíme.

Abychom se cítily přes své dny komfortně, je potřeba si vybrat vhodné menstruační pomůcky. Těch je dnes na trhu opravdu spoustu a každé ženě vyhovují jiné. Určitě znáte ten případ, kdy Vám kamarádka do nebe vychvaluje menstruační kalíšek. Vy ho zkusíte, ale vůbec Vám nesedí a není to pro Vás příjemné. To je naprosto normální. Každá jsme jiná a každá máme jiné potřeby a preference. Proto zkoušejte, testujte a vyberte si z mnoha produktů, které dnešní trh nabízí.

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek patří v poslední době mezi velmi oblíbené pomůcky. Začal se využívat zejména díky tomu, že je velmi ekologický a nahrazuje veškeré jednorázové pomůcky, jako jsou tampóny nebo vložky. Nejčastěji se vyrábí z lékařského silikonu nebo latexu. Používat se může i několik hodin (záleží samozřejmě na tom, jak silnou má žena menstruaci) a je s ním zkrátka méně práce. Jakmile se s ním naučíte správně manipulovat a správně zavádět, vůbec necítíte, že ho v sobě máte. Právě se zaváděním má mnoho žen ze začátku problém, který je může i zcela odradit od používání kalíšku. Z naší zkušenosti to chce zkrátka jen trik, který si velmi snadno osvojíte. Někdo doporučuje kalíšek zavádět i mimo své dny, na kterých si to natrénujete. To však nedoporučujeme, jelikož byste si mohly podráždit sliznici, která je mimo menstruaci sušší.

Kalíšek je vhodný také ze zdravotního hlediska, jelikož je vyroben ze speciálních materiálů, na kterých se nemnoží bakterie, které mohou vést ke vzniku mykóz a dalších nepříjemných problémů. Kalíšek neobsahuje žádné bělidla (na rozdíl např. klasických od vložek či tamponů) a nezpůsobuje syndrom toxického šoku. Péče o kalíšek také není náročná. Po dobu menstruace ho stačí pouze po vylití vypláchnout vodou nebo umýt přírodním mýdlem. Po skončení je vhodné ho vyvařit ve vodě cca 15 minut a nechat na suchém a čistém místě.

Menstruační kalhotky

Pokud Vám nevyhovuje kalíšek, vyzkoušejte kalhotky. O menstruačních kalhotkách by se dalo říct, že jsou opravdu fenoménem dnešní doby. Vyrábí se nespočet druhů, velikostí, s krajkou, bez krajky. Nejde o žádné nevzhledné prádlo, naopak. Vybere si opravdu každá žena. Kalhotky jsou velmi pohodlné, jelikož savá vrstva je nenápadná a rozhodně si v nich nebudete připadat jako v plence. Savá vložka je zároveň velmi spolehlivá a nehrozí protečení. Některé ženy s velmi silnou menstruací se ještě raději pojistí intimkou.

Od kalhotek mnoho žen odrazuje jejich vyšší cena, jelikož je potřeba jich mít více, aby se stihly během menstruace přeprat. Finanční investice je zpočátku vyšší, nicméně kalhotky vydrží opravdu roky. Kalhotky nám zajišťují pocit svobody, nešustí, jsou prodyšné a navíc jsou vyráběné z antibakteriálních materiálů, tudíž zamezují přebytečnému množení bakterií. Stejně tak jako kalíšek jsou velmi snadné na údržbu. Před prvním použití je nutné je vyprat v pračce (bez použití aviváže) pro aktivaci sací vrstvy. Během svých dnů je stačí vyprat v ruce a měnit podle potřeby.

Látkové vložky

Jako další pomůcku si představíme látkové vložky. Některým ženám přijde nejpohodlnější pomůcka klasická vložka. Přesně pro ty jsou vhodné vložky látkové. Jsou vyrobené z přírodních materiálů a daleko zdravější pro naše intimní prostředí. Neobsahují žádné parfemace, bělidla na bázi chlóru a další chemické látky, které najdeme v klasických vložkách. Látkové vložky jsou ušité z certifikovaných materiálů. Kromě toho jsou mnohem více prodyšné, tudíž nedochází k nepříjemným pocitům zapařování apod.

Další výhodou látkových vložek je samozřejmě jejich ekologická stránka. Jednorázové vložky vytváří velké množství odpadu. Říká se, že jedna žena za svůj život spotřebuje cca 10 000 ks vložek, což už je velké číslo. Látkové vložky se dají bez problému vyprat v pračce a opět vydrží i několik let. Není lepší mít pouze jednu pomůcku, než 10 tisíc?

Ať už si vyberete kalíšek, kalhotky, vložky nebo úplně něco jiného, vybírejte vždy podle svého pocitu. V čem se cítíte dobře a s jakou pomůckou souzníte. Dejme na svou ženskou intuici a nikdy nešlápneme vedle.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.