DIY aneb není lepší produkt než ten, který si vyrobíme sami

Máte rádi tradiční poctivou českou práci? Obdarováváte své blízké raději ručně tvořenými dárky s duší místo komerčního rychloobrátkového zboží, které se často porouchá dříve, než ho vyndáte z krabice? V tom případě je tento článek právě pro Vás.

Co to vlastně je to DIY?

Zkratka DIY poslední dobou zažívá opravdový boom. Jen pro představu vyhledávanost těchto tří písmen v rozmezí od roku 2011 do roku 2020 vzrost o neuvěřitelných 600 %. Ale co vlastně ta zkratka znamená? Říká se, že nejjednodušší řešení jsou ta správná a to samé platí i v tomto případě. DIY pochází z angličtiny a jedná se o zkratku. Konkrétně o zkratku těchto tří slov: „Do It Yourself“. Tedy "udělej to sám". Více méně se v ČR jedná o pokročilejší a sofistikovanější navázání na "takové to tradiční české kutilství", které v devadesátých letech v mediálním světě zakládat Přemek Podlaha či se jim v posledních letech proslavil Láďa Hruška. Ale nebojte. DIY určitě není o vaření kuřecích kůžiček (pokud nás paměť neklame, tak to je asi nejznámější počin právě Ládi Hrušky, který do moderního DIY jistě nepatří). DIY také není o návodu jak si doma sestavit jaderný reaktor či jak se stát miliardářem do roka a do dne, bez úsilí, bez kapitálu a s nulovým rizikem. DIY má za cíl pomáhat běžným lidem, kutilům i nekutilům, mužům i ženám, dětem i seniorům s tím, jak si vyrobit něco, co udělá radost sobě samému či někomu, komu daný předmět darujeme. Velmi často se v rámci DIY setkáváme právě s tvorbou různých typů dekorací, domácích doplňků či jiných designových předmětů. Jelikož my sami jsme velkými fanoušky ručně vyráběných produktů, předmětů, dárků a všeho, co vzniklo díky poctivé práci za pomoci tradičních lokálních surovin (samozřejmě pokud to jde), je pro nás styl "udělej to sám" jasnou volbou a krok správným směrem.

Dobrý den, já jsem Aesta - Váš DIY pomocník

Již jsme si řekli, co to je DIY. Už víme, proč je DIY tak populární a dokonce se shodneme i na tom, že každý z nás se s různou podobou DIY již někdy setkal (aniž by možná věděl, že se tomu nyní říká DIY). O čem jsme si však ještě neříkali je o firmách, které se DIY přímo zabývají. Na první pohled to zní trochu jako oxymoron - „firma, u níž si produkt vyrobí sám zákazník“. Firma je snad od toho, aby produkt vyrobila za mě, ně? Řekne si část lidí. Někdo jiný by zase mohl říci: „Paráda, tak si otevřu restauraci, kde si budou vařit sami hosté. Pošlu je do krámu pro brambory, cibuli, olej, sůl a marjánku, řeknu jim, udělejte si bramborák a zaplaťte mi 112 Kč. Děkuji a přijďte zas.“ Tak to ale v praxi samozřejmě není. Např. Aesta je e-shop, kde si můžete zakoupit dekorace všeho druhu od nástěnných dekorací, přes závěsy na kvítka až po svíčky. A sami se můžete rozhodnout, zda si koupíte hotový produkt či zda využijete metodu „udělej to sám“. V případě, že u Aesty využijte metodu DIY (tedy „udělej to sám“), přijde Vám balík, kde budete mít všechny nutné suroviny na výrobu daného produktu. Nemusíte tedy využít krédo „když nemám limetu, dám tam citron“. Aesta přesně ví, co je potřeba k tomu, aby jejich produkt byl dokonalý. Aby byl výsledek representativní, kromě přesných surovin (surovinami je myšleno např.: kovová karabina či macramé šnůry přesné délky a přesné barvy) u Aesty dostanete i podrobný návod buď v papírové nebo video podobě. A o tom přesně koncept „udělej to sám“ je. Cílem je mít hezký produkt vyrobený z kvalitních materiálů sestavený přesně podle návodu (aby se nerozpadl po druhém použití), ale zároveň aby nesl stopy ruční práce a poctivosti. A to všechno Aesta splňuje.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.
Líbilo se Vám počteníčko? Inspirujte i své přátele.
Kategorie