Co jste nevěděli o propolisu?

Účinek:
Propolis je směs pryskyřičných látek, včelího vosku, balzámů a éterických olejů. Má řadu příznivých účinků v ochraně buněk těla zvířat i lidí. K čemu slouží? To se dozvíte v dnešním článku.

Co je to vlastně propolis?

Propolis je živočišný produkt, který má velmi tmavě hnědou barvu, která mnohdy míří až do zelena. Propolis je vyráběný včelami. Lze říci, že jde především o směs mízy jehličnatých nebo stálezelených stromů, výměšky včel a včelího vosku. V úlu je dále zpracováván a využíván k ochraně úlového prostoru před bakteriemi, viry, plísněmi nebo kvasinkami. Včely tuto směs sbírají a společně s voskem ji pak dále zpracují na propolis. Propolisem pak zateplují různé díry a spáry, aby si udržely teplo a chránily se před nepříznivým počasím nebo vlhku. Díky propolisu se také včely chrání před jiným hmyzem.

Průměrný včelí úl vyprodukuje za rok asi jen 3 dkg propolisu, proto je v přírodě tak moc vzácný. Propolis se získává seškrábnutím z krycích latěk nebo oken úlu do vhodné nádoby. Propolis má různé složení v závislosti na prostředí, kde se včely nacházely a ke kterým rostlinám a stromům měly možnost přístupu. Obecně ale obsahuje až 300 látek s největším podílem polyfenolů (flavonoidů). Produkty obsahující propolis nejsou vhodné pro astmatiky a alergiky na včelí bodnutí a včelí produkty obecně. Při častém používání propolisu se mohou dokonce objevit alergie v podobě podráždění kůže (připomínající ekzém)[1].

Využití propolisu

Propolis můžeme využít surový, nicméně nejčastěji se s ním můžeme setkat ve formě mastí nebo tinktury. Příprava tinktury ani masti není nic náročného a zvládneme to i sami doma. Na přípravu tinktury budete potřebovat nejméně 60% líh, do kterého vložíme rozdrobený propolis. Necháme vyluhovat několik dnů, popř. týdnů. Podle toho, jak chceme mít tinkturu silnou. Přes látku scedíme a nalijeme do malých a praktických lahviček. Následně uskladňujeme v chladu a temnu. Tinktura z propolisu se využívá zejména na kůži nebo v dutině ústní. Má skvělé hojivé účinky a využívá se zejména při problémy s afty nebo na drobné záněty či ekzémy.

Na výrobu masti budeme potřebovat lékařskou vazelínu, kterou zahřejeme na 50 °C. Do ní vmícháme surový propolis, kterého může být klidně až 50% množství. Poté přefiltrujeme. Lze využít také například olivový olej v poměru 2 díly oleje a 1 díl propolisu. Mast s propolisem se využívá zejména na velmi suchou či popraskanou kůži, protože má velmi dobré regenerační účinky. Je hojivá a je vhodná pro osoby s ekzémy či na oblast hemeroidů.

Surový propolis se využívá nejvíce při bolestech zubů nebo na odstranění bradavic, na výrobu tinktury a kapek atd. V případě bradavic se kousek surového propolisu položí na špičku lžičky a nad plamenem, nebo plotnou sporáku se nechá důkladně změknout. Tuto hmotu vymačkáme na bradavici a přelepíme omyvatelnou náplastí. Takto ošetřenou bradavici necháme, a pokud náplast a propolis spadne, tak opět obnovíme. Bradavice se postupně zmenší a vypadne. Nikdy jí nešťouráme, neškrábeme, ani nevyřezáváme. Výsledky se dostaví velmi brzy.

Pokud si Vám nechce do domácí přípravy výrobků z propolisu, máme pro Vás již hotový produkt a to konkrétně zjemňující mast s propolisem nesoucí název Pilný jako včelička. Díky jedinečnému a spolehlivě přírodnímu složení je mast skvělá i na tu nejcitlivější pokožku. Velmi dobře zjemňuje tvrdou, odřenou nebo prochlazenou pokožku. Opravdu rychle se vstřebává, tudíž nezanechává na pokožce nepříjemný filtr, a to je její velká výhoda. Pokožku zanechává dlouhodobě hydratovanou a vláčnou. Je vhodná pro všechny typy pokožky, zejména pak pro osoby s ekzémy, lupénkou či jinými kožními nemocemi. Pyšní se certifikací BIO a CPK, čímž si můžete být jistí tou nejlepší kvalitou.

Zdroje:
  • [1] www.comvita.com/blog-article/everything-you-need-to-know-about-propolis/W5200215
Máte něco na srdci? Přidejte komentář.
Líbilo se Vám počteníčko? Inspirujte i své přátele.
Kategorie