Levandule a její využití v kosmetice

Suroviny:
Účinek:
Levanduli a její dechberoucí vůni zná asi každý z nás. Levandule se však hojně používá také v kosmetice. Jaké má benefity pro naše tělo a kde všude se s ní můžeme setkat? To se dozvíte v dnešním článku.

Kdo by neznal levanduli a její příjemnou vůni, kterou poznáme již na několik metrů daleko? Levanduli můžeme často vidět např. v květinářstvích, na levandulových farmách nebo si v restauraci můžete objednat levandulovou limonádu. V poslední době se ale hojně využívá také v kosmetice. Má to své opodstatnění. Levandulové květy dokáží velmi dobře regenerovat kožní buňky a zároveň omlazují pokožku.

Levandule je samozřejmě spoustu druhů. Nejvíce se v kosmetice a dalších oborech setkáme s levandulí lékařskou. Tato rostlinka se k léčebných i kosmetickým účelům používala již odpradávna. Nejčastěji se zpracovává její nať a samozřejmě květy. Květ levandule je bohatý zejména na silice obsahující linalool, limonen, kafr a spoustu dalších účinných látek. Kromě silic obsahují také třísloviny, hořčiny nebo pryskyřice. Nať obsahuje zejména silice a třísloviny.

Zklidňuje a regeneruje

Levandule je známá především svými zklidňujícími účinky. Často se s ní můžeme setkat např. ve vonných polštářcích, které si vyvěsíme do šatní skříně nebo interiéru. Nejen, že nám krásně provoní celý byt, ale navodí příjemnou atmosféru a celkově uklidní organismus. Hojně se využívá zejména pro relaxaci či jako pomocník pro lepší spánek. Velmi oblíbené jsou také osvěžovače vzduchu s levandulovou vůní. Osvěžovač vzduchu neutralizuje nepříjemné pachy, ale především dokáže dezinfikovat vzduch. Stačí několikrát za den provonět byt a budete si připadat doslova jako v Provence.

Mimo omlazení a regeneraci pokožky je levandule skvělá i pro naše vlasy. Z levandule se často připravují různé vlasové zábaly, které podporují nejen růst vlasů, ale zároveň jim vrací jejich přirozenou pružnost a lesk. Velmi vhodná je pak především pro mastné vlasy, jelikož dokáže regulovat tvorbu vlasového mazu. Pokud máte problém s padáním vlasů a vyzkoušeli jste již téměř všechny produkty k tomu určené, zkuste levanduli. Díky ní je možné omezit vypadávání vlasů na absolutní minimum.

Pomocník na zklidnění

Jak již bylo řečeno, levandule se pyšní svými zklidňujícími účinky. Naším tipem, jak ji můžete dále využít, jsou koupele. Do vany si nadrolte nasušenou bylinku, nebo můžete použít její odvar. Tuto koupel si nejraději dopřáváme po náročném pracovním dni, kdy si zasloužíme opravdový relax. Pusťte si příjemnou muziku, zapalte svíčku a nechce se unášet na levandulové vlně. Pokud nemáte na vanu zrovna čas nebo chuť, dejte si pod polštář pár usušených květů této zázračné bylinky. Věříme, že usnete do několika málo minut.

Pokud si chcete ušetřit čas mytím vany po takto vydatné koupeli, připravili jsme si pro Vás jednoduchý tip. Budete potřebovat 50 g kakaového másla, které nastrouháme a dáme do mísy. Přidáme k němu 50 g bambuckého másla a zahřejeme ve vodní lázni. Přisypte 1 lžičku usušených květů levandule a pořádně zamíchejte. Směs nalijte do formiček na led a dejte ztuhnout do lednice. Poté stačí při každé koupeli vyndat jednu kostku a přidat ji jednoduše do koupele. Nejen, že se budete cítit skvěle, ale zároveň bude Vaše pokožka dokonale hladká a svěží.

Levandulová mast

Věděli jste, že levandule pomáhá také při popáleninách nebo menších oděrkách? Máme pro Vás recept na levandulovou mast, kterou je dobré mít doma vždy po ruce. Na takovou mast budeme potřebovat 1 kg BIO vepřového sádla, 150 g včelího vosku, 250 g (nejlépe) čerstvých květů levandule a plátýnko. Nejprve si připravíme vodní lázeň. Ve vodní lázni zahřejeme sádlo společně se včelím voskem na teplotu cca 80 °C. Přidáme natrhané květy levandule a mícháme zhruba 10 minut. Takto připravenou směs necháme uležet až do druhého dne, aby se vše dokonale spojilo. Druhý den směs rozehřejeme a přecedíme přes připravené plátýnko. Hotovou mast přendáme do malých kelímků a uchováváme ve tmě a chladu.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.
Líbilo se Vám počteníčko? Inspirujte i své přátele.
Kategorie