Ashwagandha – Indický ženšen

Ashwagandha je velmi populární superpotravinou a není se čemu divit. Je bohatým zdrojem antioxidantů, podporuje duševní zdraví a má pozitivní účinky i na naše srdce. Na co všechno je dobrá a jak ji můžeme používat si přečtěte v dnešním článku.

Ashwagandha - zázrak z Indie

Ashwagandha je indická rostlina, která je v současné době velmi populární a je hojně používaná po celém světě. Jedná se o středně vysoký keř, který dorůstá výšky až dvou metrů. Spadá do kategorie stimulantů a také afrodiziak. Součástí tradiční indické medicíny se stala před více než 5 000 lety. K nám do Evropy se dostala přibližně v 16. století spolu s obchodníky z Asie.

Ashwagandha je známá také pod názvem indický ženšen. Pro naše využití se používá zejména její kořen, který se mele na prášek.

V čem Vás ashwagandha pomůže

Ashwagandha obsahuje především mnoho alkaloidů, aminokyselin, vitamínů, antioxidantů i minerálů. Co všechno tyto látky způsobují? Ashwagandha působí nejen na naše tělo, ale také i na naši duši. Zlepšuje koncentraci, je to skvělý adaptogen a studie ukazují, že může účinkovat i na naše libido.

Ashwagandha v překladu znamená „pach koně“, což souvisí s tím, že používá této byliny podporuje fyzický výkon a celkovou sílu. Ashwagandha se dále využívá např. proti stresu, nespavosti nebo pomáhá bojovat proti sociálním úzkostem. Kromě snížení stresu pomáhá zlepšit energii nejen u sportovců, ale i běžné populace. Dále má vliv na dýchací systém a zlepšuje paměť.

Správná konzumace ashwagandhy

Na trhu najdeme Ashwagandhu především ve formě prášku. Užívání je velmi jednoduché. Jednu či dvě čajové lžičky rozmícháme ve vodě. Někomu může vadit její nahořklá chuť a vůně, proto ji doporučujeme rozmíchat např. ve smoothie, džusu nebo jiném ovocném nápoji. Můžeme ji přidat i do kaše, jogurtu nebo zálivek.

Jako u mnoho dalších superpotravin je vhodná jejich kombinace. Ashwagandhu můžeme vzhledem k podobným účinkům kombinovat např. s Macou peruánskou.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.

Líbilo se Vám počteníčko? Inspirujte i své přátele.
Navigace