Spolupracujeme s Petrem

Petr Smejkal

Sport: Taekwon-do
Hodnost: V. Dan (5. stupeň černého pásu)
Tituly: mistr Evropy, mezinárodní instruktor, trenér státní reprezentace, mezinárodní rozhodčí

Petr Smejkal patří mezi nejuznávanější taekwondisty v České republice. Za svou taekwondistickou kariéru se mu podařilo získat V. dan, stát se mezinárodním instruktorem, vycvičil řadu mistrů ČR, Evropy i světa. Pravidelně se účastní národních i mezinárodních seminářů, tréningů i školení, které vedou mistři (od VII. danu) či dokonce velmistři (IX. dan) z celého světa.

„Pokud nemáte čas konzumovat denně kilogramy zeleniny a ovoce, jsou pro vás zelené potraviny jasnou volbou.“
Naturalis: Nyní jste velmi úspěšný Taekwondis-ta. Jaké ale byly Vaše začátky a jak jste se k Taekwon-du vůbec dostal?

K Taekwon-du ITF mě přivedl spolužák v roce 1990. Byli jsme tehdy v 1.ročníku gymnázia. Začínal jsem cvičit na Praze 3, na gymnázium Chelčického, pod vedením mistrů Hwang Ho jonga a Yun nam Gyu. Začátky byly, jako u většiny sportů, těžké. A pokud jde o množství modřin, tak i hodně barevné. V současné době jsem držitelem V.danu, mezinárodní instruktor, jeden krásný rok jsem byl trenérem státní reprezentace, nyní se účastním závodů jako rozhodčí (mezinárodní licence B)

Naturalis: Proč jste se rozhodl konzumovat zelené potraviny?

Mám poměrně fyzicky náročné zaměstnání (fyzioterapeut ve státní nemocnici), k tomu každodenní trénink, často není čas na plnohodnotné jídlo, potřebuji doplnit energii v co nejjednodušší formě a zelené potraviny mi v tomto směru maximálně vyhovují.

Naturalis: Proč děláte právě Taekwon-do a ne například známější karate či box?

Myslím, že Taekwon-do je v současné době velmi populární, nejznámější je, bohužel, hlavně jeho sportovní část. Kdyby mi tehdy před lety nabídl spolužák karate, je pravděpodobné, že bych začal cvičit karate. Klasický box mě nikdy příliš nelákal.

Naturalis: Konzumujete je pouze během sportu či si je dopřáváte i ve volných chvílích?

Během sportu…Sportuji každý den, ve svém věku (41 let) již netrénuji závodním stylem, ale tak, abych mohl Taekwon-do cvičit i ve svých 50ti, 60ti letech. Takže já snad ani žádné volné chvíle nemám.

„Mám více energie, cítím se celkově lépe.“
Naturalis: Je pro Vás Taekwon-do pouze sport či ho vnímáte jako životní styl?

Zpočátku jsem vnímal hlavně jeho sportovní stránku – ve sportovním Taekwon-du je 5 disciplín, sportovní boj, sestavy, technické a silové přerážení a nacvičená sebeobrana (tři proti jednomu a dva proti jedné, s povinnými technikami, které je třeba ukázat). Nyní je pro mě Taekwon-do v první řadě životní styl.

Naturalis: Když konzumujete zelené potraviny, pociťujete na sobě pozitivní účinky?

Jednoznačně ANO. Mám více energie, cítím se celkově lépe.

Naturalis: Doporučil byste je i ostatním?

Opět jednoznačně ANO. Pokud nemáte čas konzumovat denně kilogramy zeleniny a ovoce, jsou pro vás zelené potraviny jasnou volbou.

Naturalis: Jaké jsou v Taekwon-du Vaše další cíle?

Přestože se náš oddíl, Taekwondo klub Praha, účastní závodů, měli jsme několik členů ve státní reprezentaci, atd., tak můj hlavní cíl je vychovávat studenty jako fyzicky i mentálně silné, odvážné a čestné. Chtěl bych, aby zásady Taekwon-da: zdvořilost, čestnost, vytrvalost, sebeovládání a nezdolný duch nebyly jenom nějakými prázdnými slovy, které je potřeba odříkat na zkouškách, ale aby dostaly reálný význam.

Spolupracujeme s kanoisty

Rychlostní kanoisté

Sport: Rychlostní kanoistika
Složení posádky: Patrik Kučera, Radek Šlouf, Tomáš Veselý, Lukáš Nepraš
Úspěchy: mistři Evropy, vícemistři světa

Rychlostní kanoisté, Patrik Kučera, Tomáš Veselý, Lukáš Nepraš a Radek Šlouf patří mezi špičky české rychlostní kanoistiky. Za svou kariéru se jim podařilo získat řadu titulů a ocenění včetně mistrů Evropy a vícemistrů světa. Pravidelně se účastní řady závodů, mistrovstvím České Republiky počínaje a světovými závody konče. Na stupních vítězů stáli nesčetněkrát, ale jak sami říkají, tím jejich kariéra nekončí, nýbrž začíná!

„Zelené potraviny a superpotraviny konzumuji, protože mi chutnají a zlepšují imunity. Také udržují mé tělo v celkové pohodě a připravenosti na jakoukoli činnost, či sportovní trénink“
Naturalis: Nyní jste velmi úspěšní, to je známé. Jaké jsou, ale vaše největší úspěchy na poli rychlostní kanoistiky?
Patrik: Mé největší úspěchy jsou 1. místo ME juniorů (Zagreb), 3. místo ME juniorů v maratonu (Singapur), 8. místo evropské hry v Baku a 3. místo MS 23 (Portugalsko)
Tomáš: 2013 – 2. místo na mistrovství Evropy juniorů a U23 na singl kajaku na trati 1000 metrů (jako junior), 2013 – 2. místo na mistrovství světa juniorů a U23 na singl kajaku na trati 1000 metrů (jako junior), 2014 – 1. místo na mistrovství Evropy juniorů a U23 na singl kajaku na trati 1000 metrů (jako junior), 2015 – 6. místo na mistrovství světa juniorů a U23 na singl kajaku na trati 1000 metrů (jako dospělý), 2015 – 3. místo na mistrovství světa juniorů a U23 na čtyř kajaku na trati 1000 metrů (jako dospělý), 2015 – 3. místo na mistrovství Evropy juniorů a U23 na deblkajaku na trati 1000 metrů (jako dospělý).
Radek: Za můj největší úspěch v rychlostní kanoistice určitě považuji 3. místo na mistrovství světa do 23 let v K4 1000m s Tomášem Veselým, Patrikem Kučerou a Lukášem Neprašem.
Naturalis: Vy jako sportovci určitě žijete zdravě a netrpíte žádnými civilizačními chorobami. Proč jste se tedy rozhodli konzumovat zelené potraviny / superpotraviny?
Patrik: Hledám způsoby, jak zvednout svoji výkonnost a po nastudování několika článků a odzkoušení na sobě samotném, jsem si jist, že superpotraviny jsou tou správnou volbou.
Tomáš: I přesto, že nežijeme zrovna nezdravě, je velice dobré si tělo čistit a dávat mu 100% čistou přírodu. Než jsem začínal se zelenými potravinami, tak jsem byl velmi často nemocný. Né nějak vážně, ale i přesto byl a teď opravdu musím říct, že dobré dva roky nejsem.
Radek: Zelené potraviny a superpotraviny konzumuji, protože mi chutnají a zlepšují imunity. Také udržují mé tělo v celkové pohodě a připravenosti na jakoukoli činnost, či sportovní trénink.
Naturalis: Kajakář Josef Dostál je nyní dvojnásobným mistrem světa. Další známé jméno na poli rychlostní kanoistiky je Martin Doktor. Chcete toho v tomto sportu dokázat stejně jako oni, či se spokojíte „pouze“ s titulem II. vícemistr světa?
Patrik: Pořád je tu motivace dosáhnout až na vrchol, což je v našem případě vítězství na olympijských hrách.
Tomáš: To je jasné, že bych chtěl. Je ale zatím přede mnou ještě hodně práce.
Radek: Martin Doktor je fenomén našeho sportu. Určitě bych rád dokázal to, co on, ale stát se dvojnásobným olympijským vítězem se moc lidem nestává. Určitě bych rád dokázal víc, než doposavaď, ale obhájit a vylepšit 3. místo na MS je nesmírně těžké.
Naturalis: Představte si situaci, že byste o zelených potravinách a superpotravinách nevěděli. Co všechno byste museli jíst, aby se to vyrovnalo 2 koktejlům řekněme mladého ječmene či Acai Berry?
Patrik: Musel bych to nahradit ovocem a zeleninou ve velkém množství.
Tomáš: Rád bych na tuto otázku odpověděl, ale přemýšlení by zabralo spoustu času (směje se).
Radek: Pokud bych o těchto produktech nevěděl a chtěl je nahradit, musel bych do sebe dostat obrovské množství aminokyselin, vitamínů a minerálu. Myslím si, že pro mě, jako vrcholového sportovce jsou, tyto produkty nenahraditelné.
„Myslím si, že pro mě, jako vrcholového sportovce, jsou tyto produkty nenahraditelné.“
Naturalis: Jakého sportovního úspěchu si nejvíce ceníte?
Patrik: Všech mých uvedených výsledků si cením velmi, avšak řekl bych, že na ten největší úspěch ještě čekám.
Tomáš: Asi, když jsem získal stříbrnou medaili na mistrovství světa juniorů v Kanadě. To byl asi nejkrásnější zážitek.
Radek: MS do 23let 2015, 3.místo K4 1000m.
Naturalis: Jak jste se o superpotravinách dozvěděli?
Patrik: superpotravinách jsem se dozvěděl od staršího kamaráda, který je též konzumuje a nemůže si je vynachválit.
Tomáš: K zeleným potravinám mě přivedla máma, která to začala kupovat. Musím říct, že jsem velice rád, že firma která nás sponzoruje se zaměřuje zrovna na zdravou výživu, tedy na zelené potraviny.
Radek: O tomto druhu potravin jsem se dozvěděl od kolegů, kteří také dělají rychlostní kanoistiku a od výživových poradců, kteří se starají o to, aby naše těla fungovala na 100% a mohla podávat maximální výkony.