Jakým látkám se v kosmetice zcela vyvarovat?

Používáte čistě přírodní kosmetiku a zajímáte se o její složení? Pokud ne, je velmi pravděpodobné, že některé Vaše oblíbené produkty obsahují látky, které škodí Vašemu zdraví. Přečtěte si v dnešní článku o tom, jakým látkám se v kosmetice raději vyvarovat.
Kategorie: Články Kosmetika

Všichni jsme obeznámeni s tím, že se v konvenční kosmetice vyskytují chemické látky, které mohou mít velmi negativní vliv nejen na zdraví naší planety, ale především to naše. Stejně tak, jako má zdravá strava vliv na stav pleti, tak má vliv i kosmetika a v ní přidané látky. Chemické látky v kosmetice mohou velmi ovlivnit např. hormonální rovnováhu, čímž ovlivňují výskyt kožních alergií, neplodnost, kognitivní poruchy a mnoho dalšího. Z tohoto důvodu je opravdu velmi důležité číst složení kosmetických produktů a těm nejhorším látkám se zcela vyvarovat.

Kůže je náš největší orgán a vše co na ni naneseme, naše tělo absorbuje. Výběrem správné kosmetiky můžeme ovlivnit celkovou toxickou zátěž našeho organismu. Pokud nechcete složitě studovat složení každého produktu, volte přírodní a certifikovanou kosmetiku. Jakmile má kosmetika certifikaci CPK, můžete si být zcela jistí, že taková kosmetika neobsahuje žádné toxické látky, které mají negativní dopad na naše zdraví. Získat takovou certifikaci je opravdu velmi složitý proces, který nelze nijak oklamat.

Mnoho lidí stále věří konvenční kosmetice, protože její efekt je okamžitý. Okamžitě máme krásné a zářivé vlasy, dokonale hebkou pokožku a vše nádherně voní. To je právě ten problém. Vidíme sice okamžitý výsledek, z dlouhodobého hlediska si však zaděláváme na problém. Tento efekt je samozřejmě způsoben díky látkám, které jsou do produktu uměle přidávány. Slouží pouze k tomu, abychom viděli výsledek ihned, ale nijak nevyživují pleť ani vlasy.

Parabeny

Parabeny patří mezi konvenční látky, které se nacházejí v nespočtu produktů konvenční kosmetiky. Fungují jako konzervanty a jejich úlohou je zabránit vzniku plísní a bakterií v produktech. Používají se zejména proto, že jsou velmi levné, a proto jsou výrobci tak oblíbené. Mají velmi negativní dopad na naše zdraví a dokáží způsobit i alergickou reakci. Existují studie, při kterých bylo zjištěno, že se parabeny dokáží v těle chovat jako hormony, konkrétně jako estrogen, což je hormon důležitý zejména pro ženy. Nebezpečí je v tom, že vysoké estrogenní působení může zapříčinit rakovinové bujení[2].

Parabeny najdeme nejčastěji v deodorantech a antiperspirantech. Bohužel to není jediný produkt. Vyskytují se také v šamponech, krémech i make-upu. Není to tak dávno, kdy byly objeveny i v produktech dětské kosmetiky.

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate)

Pod těmito zkratkami si můžeme představit látky, které najdeme nejčastěji v tekutých produktech, jako jsou mýdla, šampony, sprchové gely atd. Zvyšují jejich pěnivost a fungují také jako emulgátor. Bohužel extrémně vysušují pokožku a mohou způsobit ekzémy či vyrážky. Ve vlasové kosmetice často způsobují vypadávání vlasů.

SLS se užívá jako látka, která podporuje vstřebání dalších ingrediencí, např. vitamínů, hydratačních látek a minerálů. Nicméně většina mýdel a šamponů, které SLS obsahují, jsou zároveň plné mnoha jiných chemikálií, což zvyšuje vstřebatelnost do naší pokožky a krevního řečiště. Existují důkazy, že SLS bylo již nalezeno např. v mozkové či jaterní tkáni. Z toho je patrné, že se v těle zadržuje po velmi dlouhou dobu.

Silikony

Silikony patří mezi nejkontroverznější látky v kosmetickém průmyslu. Ve složení je najdeme nejsnadněji podle koncovky –cone nebo –siloxane. Do produktů se přidávají nejčastěji kvůli lepší roztíratelnosti, pocitu hebkosti, lepšímu rozčesávání, lesku atd. Pokud je však používáme dlouhodobě, neposkytují naší pleti ani vlasům nic dobrého. Pokožku ani vlasy nevyživují, v podstatě pouze maskují problémy.

Silikony vytváří na pokožce nepřirozenou ochrannou vrstvu, pod kterou se hromadí nečistoty a bakterie. To často vede k ucpávání pórů, tvorbě akné a jiných kožních problémů. Kromě pleti zatěžují také naše vlasy. Ty díky ochranné vrstvě ztrácí hydrataci a jsou vysušené, krepaté a snadno se lámou. Silikonů není snadné se zbavit, zejména těch, které nejsou rozpustné ve vodě. Proto zůstávají na našem těle velmi dlouhou dobu a je velmi náročné je zcela vymýt.

Toxických látek v kosmetice je však mnohem více. Abyste měli jistotu, že děláte pro sebe a své zdraví to nejlepší, vyměňte konvenční kosmetiku za přírodní a nemusíte se bát žádných negativních vlivů přidaných látek.

Zdroje:
  • [1] pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14745841/
Máte něco na srdci? Přidejte komentář.