Jak zvládnout předvánoční shon?

Suroviny:
Účinek:
Suroviny:
Účinek:
Vánoce už klepou pomalu ale jistě na dveře. Těšíte se nebo se spíše děsíte předvánočního shonu a stresového období? Máme pro Vás několik užitečných rad, jak se z Vánoc nezbláznit a užít si je v poklidu se svými blízkými.
Suroviny:
Účinek:

Zhruba za měsíc tu máme opět Vánoce a s nimi přichází nejen období pohádek a volna, ale pro některé z nás to znamená období mnoha zařizování, nakupování a vytváření příjemné rodinné pohody. Vánoce by v první řadě měli být především o setkání se s rodinou a být tu jeden pro druhého. Nikoliv o stresování se týdny dopředu. Stres totiž nepomůže ani našemu zdraví, ani náladě u stromečku. Podívejte se společně s námi na to, jak letošní vánoční svátky zvládnout co nejvíce v poklidu a pohodě.

Žijte tady a teď

Jakmile skončí léto a přijde měsíc září, mnoho lidí se soustředí již čistě na Vánoce a taky na to, co všechno musí následující měsíce zvládnout a stihnout. V tomto období jim naprosto uniká ta krása za oknem, kterou nám každý rok nabízí podzim. Nádherně zbarvené listí, kouzlící příroda a vůně mokré trávy. Zastavte se a užijte si přítomný okamžik. Vydejte se na podzimní procházku, při které naberete dostatek energie a utřídíte si svoje myšlenky. Možná Vás při procházce napadnou nějaké osobité dárky, kterými byste rádi obdarovali své blízké. Tak hurá ven!

To do list vždy po ruce

Vytvořte si seznam úkolů a věcí, které byste rádi stihli před Vánocemi. Mohou to být pracovní povinnosti, ale také činnosti, které potřebujete nebo chcete udělat ve své domácnosti. Napište si je na papír nebo do počítače, barevně oddělte jejich prioritu a uvolněte uzdu své kreativitě. Jakmile budete mít všechny úkoly hezky na očích, snadněji si vytvoříte plán, jak je efektivně zvládnout. Velmi pomáhá si k úkolům napsat také provizorní datum, do kdy ho chcete splnit. Lépe si pak rozvrhnete svůj čas na danou činnost a nebudete mít tendenci stihnout vše najednou.

Jakmile nějakou činnost se svého to do listu splníte, ihned si ji odškrtněte. Je to opravdu skvělý pocit, když vidíme, jak nám úkoly mizí před očima! Tento systém má skvělý vliv také na naši psychiku, protože můžeme sledovat, kolik věcí musíme zařídit a hlavně – kolik věcí už jsme zařídit stihli! Jakmile si odškrtneme poslední úkol ze seznamu, mohou začít klidné a pohodové Vánoce.

Osobité dárky pro své blízké

Všichni víme, že Vánoce nejsou o dárcích. Vánoce jsou o společném času strávený s rodinou, kde si užíváme jeden druhého a máme na sebe čas. Společně jíme kvalitní jídlo, vypneme hlavu u sledování pohádek nebo si zahrajeme nějakou deskovou hru, na kterou v klasickém režimu nezbývá tolik čas. Obdarování svých blízkých by neměl být závod o to, kdo dá nebo dostane nejvíce dárků, ale kdo si dá práci vymyslet opravdu osobitý dárek, který potěší. My hledáme inspiraci na dárky po celý rok. Zmínila se Vaše maminka o tom, že by si přála zajít do divadla? Ihned si tuto poznámku zapište a vyberte lístky na nové či její oblíbené představení. Není hezčí pocit, než když vidíme naši milovanou osobu s upřímným úsměvem na tváři. Samozřejmě se nemusí jednat o nijak finančně náročné dary. Stačí maličkost, kterou ukážeme, že našeho blízkého dobře známe.

Superpotraviny pro lepší náladu

Pokud máme konec roku opravdu velmi hektický, můžeme toto stresové období zvládnout lépe s určitými superpotravinami, které nám dokáží velmi efektivně pomoci. V první řadě je však důležité říct, že nejdůležitější by pro nás stále měl být kvalitní spánek, pestrý jídelníček a dostatek vitamínů a minerální látek jako je hořčík, železo nebo zinek. Při náročných dnech máme tendenci sahat po různých nakopávačích, které nás donutí být více efektivní a potlačí naši únavu. Určitě není zdravé vypít denně 4 šálky kávy. Místo ní sáhněte raději po guaraně. Guarana patří mezi superpotraviny, které nám dodají velké množství energie. Obsahuje guaranin, což je látka podobná kofeinu, ale s tím rozdílem, že se v těle déle rozkládá a účinkuje delší dobu.

Další superpotravinou, která dokáže zlepšit naše koncentraci a kromě toho má pozitivní vliv na naši psychiku je rhodiola. Rhodiola neobsahuje kofein, ale dokáže organismus stimulovat k lepším výkonům a dokonalejší koncentraci. Rhodiola dokáže zlepšit paměť a zvýšit bdělost. Patří také k adaptogenům, které pomáhají našemu organismu zvládat lépe stresová a náročná období.

Nepodléhejte marketingu a užijte si pohodové Vánoce!

Již mnoho týdnů na nás skáčou reklamní slogany ze všech stran a pouze cestou do obchodu pro vajíčka potkáme desítky vánočních „akcí“ a produktů, které podle výrobců nutně potřebujeme. Pojďme oslavit letošní svátky méně materiálně a více přítomně a udržitelně. Opravdu na tři dny nepotřebujeme 20 kg jídla a dárky za tisíce korun. To, co skutečně potřebujeme, je mít jeden druhého a hlavně klid na duši.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.