Jak je důležitý pohyb pro posílení imunity?

Suroviny:
Suroviny:
To, že je pohyb pro naše zdraví velmi důležitý jistě víme všichni. Jak moc ale ovlivňuje náš imunitní systém a proč bychom na něj neměli zapomínat? To si přečtěte v dnešním článku.
Kategorie: Články Sport
Suroviny:

Aktivní a pravidelný pohyb patří k naprostému základu zdravého životního stylu. Být v dobré fyzické kondici je předpoklad pro silný a správně fungující imunitní systém. Neznamená to samozřejmě, že musíme být hned ti nejlepší sportovci a dělat sport na vrcholové úrovni. Pro začátek stačí, když do svého každodenního života přidáme více chůze a procházek, přestaneme jezdit výtahem nebo místo krátké jízdy autobusem půjdeme pěšky. Pokud přidáte nějaký oblíbený sport jako je např. běh, kolo, brusle nebo squash, uvidíte, že to prospěje nejen Vám, ale i Vašemu organismu a především imunitě.

Jak moc nás pohyb ovlivňuje?

Sport je obecně spojován především s fyzickou zátěží a dosahování maximálních sportovních výsledků a neustálého překonávání našich sil. Během sportování dochází nejen k posílení našeho imunitního systému a předcházení imunitního deficitu, ale dokonce i ke snížení rizika vzniku mnoha alergií, či kardiovaskulárních onemocnění. Ovšem pozor. Při nadměrném sportování a přetrénování dochází k vyčerpávání a oslabení imunitního systému. Poslouchejte proto pozorně svoje tělo a zbytečně ho nepřepínejte.

Po sportu dochází v těle ke snížení schopnosti reagovat vůči antigenům a tvořit si tak protilátky. Pokud v tomto období zhruba do 3 až 12 hodin dojde k další fyzické zátěži, odolnost organismu se výrazně sníží. S tímto se potýkají především sportovci, kteří musí cvičit dvoufázově a poté je skolí kdejaká viróza. I vy jste se možná setkali s tím, že když jste do svého života přidali více sportu, než na jaký jste byli zvyklí, okamžitě jste onemocněli.

Pomoci mohou antioxidanty

V této fázi imunitní systém oslabuje i stres a šok. Pokud dojde k přetrénování, v mnoha případech nestačí ani samotná zdravá strava a je potřeba doplnit antioxidanty k okamžitému posílení imunity. Nejsilnějším antioxidantem, který můžete v přírodní podobě doplnit ihned je acai. Bobule acai jsou zdrojem široké škály cenných látek a obsahují velmi mnoho antioxidantů, které jsou pro náš organismus opravdu klíčové. Acai si můžete přidat do kaší, smoothies nebo stačí jen rozmíchat s vodou.

Nezapomínejte na regeneraci!

Regeneraci můžeme definovat jak přirozený proces pro obnovu psychických i fyzických sil vyčerpaných během předchozí zátěže. Regenerace je při sportu a pohybu opravdu velmi důležitá a neměli bychom ji za žádnou cenu vynechávat. Díky ní můžeme předejít řadě problémům, a to nejen problémy s imunitou a přetrénováním.

Regenerovat můžeme hned několika způsoby. Určitě nezapomínejte zařazovat do svého týdenního plánu i dny úplného volna. Volno zařazujte samozřejmě na základě svých možností a toho, jak moc jste zvyklí a odolní. Někomu stačí 2 dny, netrénovaný jedinec bude potřebovat klidně i čtyři dny. To jsou dny, kdy můžete jít na procházku do lesa, věnovat 30 minut protahování nebo si dopřát saunu.

Pro optimální sportovní výkonnost, zdraví a silnou imunitu je samozřejmě důležitý i spánek. Mnoho lidí tento bod podceňuje a myslí si, že našemu tělu stačí spát např. jen 5 hodin denně. To je ale velká chyba. Ideální doba spánku se totiž pohybuje v rozmezí 7 – 9 hodin. Daleko větší problém je i kvalita našeho spánku. Ta už dávno není to, co bývala. Může za to samozřejmě využívání moderní technologie a časté používání elektroniky před spánkem. Omezte proto veškerou elektroniku alespoň hodinu před spánkem a uvidíte, že spánek budete mít daleko kvalitnější.

Co říci závěrem? Alfou a omegou každého člověka, který se zajímá o zdravý životní styl by měla být péče o sebe samého. Regenerace je nejlepší způsob, jak se starat o své tělo a také o svůj imunitní systém. Společně s kvalitním jídelníčkem, dlouhým spánkem a vhodně sestaveným tréninkem můžete dopřát tělu vše, co skutečně potřebuje a mít tak silnou nejen svou imunitu, ale i mysl.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.