Co by mělo obsahovat vyvážené smoothie?

Cenné látky:
Cenné látky:
Smoothie se v posledních letech stalo velmi oblíbenou součástí jídelníčků mnohých z nás. Je rychlé, zdravé a snadné. Na co bychom si měli dát při jeho přípravě pozor a jaké potraviny naopak zařazovat?
Cenné látky:

Fenomén jménem smoothie

Smoothie je v posledních několika letech velmi oblíbeným jídlem mnoha příznivců zdravého životního stylu. Smoothie je drink, který se nejčastěji připravuje z čerstvého nebo mraženého ovoce, které se společně s vodou či mlékem rozmixuje  výkonným mixérem do hutného drinku. Další možností jsou hotové směsi, které zalijete mlékem či vodou, zamícháte a nápoj je na světě. Je to tedy ideální snídaně či svačina pro ty, kteří chtějí ušetřit čas a zároveň neodcházet z domu hladoví. Je ale smoothie opravdu tak zdravé, jako o něm všichni tvrdí?

Složení je základ

Jako musíme téměř u všech potravin kontrolovat jejich složení, u smoothie to platí dvojnásob. Můžeme si připravit smoothie, které bude plné vysokým množstvím kvalitních bílkovin, minerálů a vitamínů, díky kterým nám opravdu nahradí plnohodnotnou snídani. Také se ale můžeme setkat s případy, kdy nám může spíše ublížit. Často totiž zapomínáme na jeho stinnou stránku, kterou může být například vysoká koncentrace cukru. Pokud si dáme smoothie z několika druhů ovoce najednou, nepřidáme žádnou bílkovinu, zeleninu atd., zaděláváme si na problém.

Podívejme se na jeden jednoduchý příklad. Snědli byste na posezení čtyři jablka? Ne, proč bychom to také dělali. Dáme si jedno a jsme sytí. Ale zkoušeli jste si někdy vymačkat šťávu ze čtyř jablek a vypít ji? Je to přibližně jedna sklenice. Určitě by nám to nedělalo žádný problém. Jenže obsah cukru by byl stejný.

Pozor na množství

Pokud chceme vyvážené smoothie, měli bychom se držet základních pravidel. Nekombinujte více jak tři druhy ovoce dohromady. Nebojte se zařadit i určité druhy zeleniny, např. okurku, řapíkatý celer, červenou řepu, mrkev, špenát apod. Díky zelenině zvýšíte objem nápoje a zároveň snížíte hladinu cukru. Dále bychom neměli zapomínat na prospěšné superpotraviny, které naše smoothie pozvednout ještě o level výše. Skvěle se hodí např. chia semínka, konopná semínka, rostlinné proteiny, spirulina a mnoho dalších[1].

Pokud stále hledáte inspiraci a nejste si jistí, jak si takový drink sestavit sami, podívejte se na naše smoothie, které svým složením splňují požadavky toho pravého. Díky rozmanitosti si vybere opravdu každý. Dobrou chuť!

Zdroje:
  • [1] www.bettermeforlife.com/how-to-use-chia-seeds-in-smoothies/
Máte něco na srdci? Přidejte komentář.