Ashwagandha – Indický ženšen

Suroviny:
Vliv na orgán:
Suroviny:
Vliv na orgán:
Suroviny:
Vliv na orgán:
Ashwagandha je velmi populární superpotravinou a není se čemu divit. Je bohatým zdrojem antioxidantů, podporuje duševní zdraví a má pozitivní účinky i na naše srdce. Na co všechno je dobrá a jak ji můžeme používat si přečtěte v dnešním článku.
Suroviny:
Vliv na orgán:

Výskyt a historie

Ashwagandha je indická rostlina, která je v současné době velmi populární a je hojně používaná po celém světě. Jedná se o středně vysoký keř, který dorůstá výšky až dvou metrů. Spadá do kategorie stimulantů a také afrodiziak. Součástí tradiční indické medicíny se stala před více než 5 000 lety. K nám do Evropy se dostala přibližně v 16. století spolu s obchodníky z Asie.

Ashwagandha je známá také pod názvem indický ženšen. Pro naše využití se používá zejména její kořen, který se mele na prášek[1].

Obsah vitamínů a látek

Ashwagandha obsahuje především mnoho alkaloidů, aminokyselin, vitamínů, antioxidantů i minerálů. Co všechno tyto látky způsobují? Ashwagandha působí nejen na naše tělo, ale také i na naši duši. Zlepšuje koncentraci, je to skvělý adaptogen a studie ukazují, že může účinkovat i na naše libido.

Ashwagandha v překladu znamená „pach koně“, což souvisí s tím, že používá této byliny podporuje fyzický výkon a celkovou sílu. Ashwagandha se dále využívá např. proti stresu, nespavosti nebo pomáhá bojovat proti sociálním úzkostem. Kromě snížení stresu pomáhá zlepšit energii nejen u sportovců, ale i běžné populace. Dále má vliv na dýchací systém a zlepšuje paměť[2].

Jak ji užívat?

Na trhu najdeme Ashwagandhu především ve formě prášku. Užívání je velmi jednoduché. Jednu či dvě čajové lžičky rozmícháme ve vodě. Někomu může vadit její nahořklá chuť a vůně, proto ji doporučujeme rozmíchat např. ve smoothie, džusu nebo jiném ovocném nápoji. Můžeme ji přidat i do kaše, jogurtu nebo zálivek.

Jako u mnoho dalších superpotravin je vhodná jejich kombinace. Ashwagandhu můžeme vzhledem k podobným účinkům kombinovat např. s Macou peruánskou.

Zdroje:
  • [1] https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-ashwagandha-benefits#section2
  • [2] www.healthybutsmart.com/ashwagandha-supplements-benefits
Máte něco na srdci? Přidejte komentář.