Zdravé kosti a jejich výživa
Prevence jako klíč k úspěchu
Je obecně známo, že o stav našich kostí se v mládí a průběhu života příliš nestaráme a nevěnujeme mu žádnou zvýšenou pozornost. To je samozřejmě chyba. Když se problém objeví, kosti nás začnou zlobit a při každém pohybu cítíme ukrutnou bolest, je už příliš pozdě na to řešit příčinu a musí přijít na řadu léky. Tomu všemu se dá však zabránit, pokud budeme brát v potaz prevenci a našim kostem poskytovat takovou výživu a péči, kterou si zaslouží.
K úbytku kostní hmoty dochází v průběhu stáří u každého člověka a je to přirozený jev. Velmi však záleží na našem životním stylu, stravě, pohybu a mnoha dalších faktorech, které mohou tento jev velmi urychlit či zpomalit. Pokud se o sebe nestaráme celý život, osteoporóza se nám ať chceme nebo ne zaručeně nevyhne.
Zdravou stravou můžeme kvalitu našich kostí velmi ovlivnit. Určitě už jste někdy zaslechli, že strava bohatá na vápník je pro kosti ideální. Není to pouze vápník, ale i mnoho jiných a důležitých vitamínů zaručí našim kostem kvalitu. Mezi nejlepší zdroje patří mléčné výrobky, ryby, mák, ořechy, sója a listová zelenina. Mezi potraviny, které mohou naopak kvalitu kostí negativně ovlivnit patří přemíra masa, cukru, nezdravých tuků a velké množství soli v potravinách. Vysoký příjem těchto potravin může podporovat vylučování vápníku a tím i vznik osteoporózy.
Zdravé kosti díky superpotravinám
Žijete zdravě, máte dostatečný pohyb, zdravá strava je pro Vás na prvním místě a nezdravým potravinám se vyhýbáte? Pokud tohle všechno splňujete, určitě jste si kladli otázku, zda existují nějaké doplňky stravy, které by stavu našich kostí mohly pomoci. Odpověď je, že ano. Jsou to superpotraviny, které díky svým blahodárným účinkům mohou pomoci jak při problémech, tak fungují především skvěle jako prevence.
První superpotravinou, která má úžasné účinky na naše kosti je baobab. Baobab je bohatým zdrojem zejména fosforu, který je nezbytný pro strukturu kostí, zubů, zlepšuje zrak a má antioxidační účinky. Baobab obsahuje také nemalé množství vápníku, který jak již bylo zmíněno také podporuje a vyživuje kosti. S vápníkem se úzce pojí hořčík, který pomáhá při jeho ukládání.
Důležitost vitaminu C
Mezi nejčastější projevy nedostatku vitaminu C patří zejména únava, svalová slabost, bolesti kloubů, křehkost kostí a další. Proto ani na něj bychom při prevenci neměli zapomínat, naopak mu věnovat zvýšenou pozornost. Vitamín C je známý také jako kyselina askorbová. Pro naše tělo je velmi důležitý, jelikož se podílí na tvorbě a ochraně tkání jako jsou zejména kosti, cévy a kůže.
Těžko byste hledali lepší přírodní zdroj vitamínu C, než je právě Acerola. Acerola se v přírodním léčitelství využívá již několik desítek, možná stovek let. Její kyselé plody se jedli proti nachlazení, kašli, při průjmech a dalších nepříjemných zdravotních problémech. Plody aceroly se musejí velmi rychle zpracovávat, jelikož již po třech dnech už nemusí být k užitku. Z toho důvodu se často trhají polo-zralé a nechávají se uzrát až po sklizni[1].
Pro naše použití je acerola nejčastěji zpracovaná ve formě prášku, který lze jednoduše rozmíchat pouze s vodou, rostlinným mlékem, nebo ji můžeme přidat do různých pokrmů. Své využití najde v mnoha sladkých i slaných receptech.
Doporučená denní dávka vitaminu C je velmi individuální. V EU je její hranice stanovena na 60 mg pro dospělého člověka. Mnoho odborníků však tvrdí, že by měla být dokonce až 250 mg. Zajímavostí je, že lidé, kteří kouří, žijí dlouhodobě ve stresu, nebo trpí na nějaké infekční onemocnění by měli přijímat vitaminu C ještě mnohem více.
- [1] www.healthline.com/health/food-nutrition/acerola-cherry