Květové vody pro každý den

Používáte květové vody nebo se ně teprve chystáte? Pokud ano, je dnešní článek přesně pro Vás. Květové vody zvláčňují pokožku a mají zklidňující účinky, které ocení nejen lidé s citlivou pletí, ale jsou vhodné také pro miminka. Vyzkoušejte je i vy a zařaďte je do své kosmetické rutiny.
Kategorie: Články Kosmetika

Květové vody jsou v poslední době v kosmetickém průmyslu stále více populární. Skrývají v sobě nesmírnou sílu, unikátní a především univerzální vlastnosti, které se dají používat na celou řadu problémů. Květové hydroláty, jak je květovým vodám přezdíváno, jsou malým zázrakem v aromaterapii, které si jistě oblíbíte. Pojďte se s námi podívat pod pokličku těchto přírodních skvostů a objevit jejich tajemství přírody.

Výroba a na co si dát pozor

Květové vod vznikají při výrobě éterických olejů z okvětních plátků růží, květů levandule nebo jiných rostlin, ze kterých se květové vody vyrábí (např. heřmánek). Během destilace se postupně uvolňuje éterický olej a květová voda. Květové vody obsahují esenci rostliny a zachovávají si všechny její skvělé vlastnosti, které pak můžeme využívat my pro svůj prospěch. Květové vody jsou velmi šetrné, protože neobsahují žádné syntetické látky, z toho důvodu jsou velmi vhodné pro osoby s citlivou pletí, kožními problémy nebo pro malé děti již od novorozenců.

Při výrobě květové vody je velmi důležitý původ rostlin. Ten by měl být samozřejmě co nejčistší, aby si rostlina zachovala maximum účinných látek. Původ ovlivňuje také léčivou sílu výsledného produktu. Proto je velmi důležité vybírat takové květové vody, které mají specifickou certifikaci a můžeme si být zcela jistí, že při pěstování a následné výrobě nebyly použity žádné škodlivé látky, jako jsou např. chemické herbicidy.

U květových vod je zajímavý především ten fakt, že každý kus je naprosto unikátní. Z toho důvodu se může stát, že stejná květová voda může mít lehce jinou vůni, než voda předchozí. Je to dáno tím, kde se rostlina pěstuje, typem půdy a také sousední bylinky ovlivňují výsledný produkt. Je velmi důležité sbírat rostliny ve správný čas a správným způsobem. Doba sběru je většinou od dubna do října, ale závisí na samotné rostlině.

Růžová voda

Mezi nejznámější květovou vodu patří růžová voda. Kvalitní růžová voda obsahuje 100% výtažek ze vzácné růže damašské a díky tomuto velice jednoduchému čistému složení je vhodná k péči o všechny typy pleti a dokonce i k přípravě pokrmů. Růžová voda je výjimečně kvalitní ingrediencí, která má pěsticí účinky na pokožku a je vhodná i pro citlivou pleť. Je výborná na čištění a osvěžení pleti či fixaci make-upu. Vyrovnává PH, hydratuje a zpevňuje pleť. Omezuje vznik vrásek a působí protizánětlivě a hojivě. Pomáhá při akné, po slunění, holení nebo jakémkoliv podráždění pokožky. Ideální jako regenerující obklad na oteklé, unavené nebo podrážděné oči. Kromě toho urychluje hojení drobných ranek.

Růžová voda má opravdu mnoho využití a byla by škoda je všechny nevyzkoušet. V první řadě funguje jako tonikum, které stačí pouze nastříkat na vatový tamponek a nanést na pokožku. Pár kapek si můžete nastříkat také na vlasy, které budou díky ní svěží a zároveň docílíte uhlazeného vzhledu. Růžová voda funguje skvělé jako přírodní deodorant nebo na rychlé osvěžení, když je venku milion stupňů a vy už nevíte, jak se zchladit. Růžovou vodu můžete vyzkoušet také v kuchyni. Je skvělá do ledových nápojů, čaje nebo kávy, kterým dodá příjemnou vůni a jedinečnou chuť.

Levandulová voda

Levandulová voda je vhodná pro všechny typy pleti, zejména pak pro citlivou pokožku. Uplatnění najde i v péči o zralou pleť. Je zároveň velmi jemná, a proto se hodí pro problematickou pleť se sklony k ekzémům a k akné. K jejím benefitům patří navození přirozené pH pleti a šetrné zbavení patogenní mikroflóry, mazu a nečistot. Z lidových tradic je známo, že její aroma zklidňuje psychiku a podporuje klidný spánek. Je oblíbená pro všestranné využití a uklidňující vůni. Staří Řekové a Římané ji používali nejen ke kosmetickým účelům, ale i k těm lékařským. Pokud Vás trápí začervenalá pokožka, spáleniny, štípance od hmyzu nebo třeba vrásky, pak je levandulová voda přímo pro Vás. Vůně levandule rovněž přirozeně odpuzuje komáry, klíšťata, blechy nebo vši.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.