Jak na předvánoční úklid ekologicky?

Patříte mezi lidi, kteří se každý rok před Vánoci těší na generální úklid celého domu či bytu? Pokud ano, dnešní článek je přesně pro Vás. Jak na předvánoční úklid ekologickou cestou se dozvíte právě teď.

Předvánoční úklid patří mezi každoroční povinnosti, které chceme ještě před příchodem Ježíška stihnout. Pokud si ani vy nedokážete bez důkladného úklidu Vánoce v klidu a míru představit, máme pro Vás pár užitečných rad a tipů, jak ho zvládnout ekologicky a bez zbytečné chemie. Ekologický úklid je totiž stejně účinný, jako ten běžný. Stačí pouze vybírat vhodné produkty, které zbaví domácnost nečistot stejně dobře, jako ty běžně dostupné a zároveň neškodí našemu zdraví.

Není nutné na všechno hned používat agresivní savo a podobné produkty, po kterých musíme hodiny větrat naši domácnost, abychom v ní vůbec mohli vydržet. Nejen, že jsou ekologické produkty vhodné pro naše zdraví, ale šetří zdraví naší planety a životní prostředí, na které mají minimální dopad. Nerozprašujeme žádné ropné deriváty, chemické parfemace ani chlor, který může způsobit dokonce ekzémy či jiné kožní problémy. Citliví jedinci by se měli běžných produktům vyhýbat po celý rok.

Každý určitě zná moc dobře ten pocit před úklidem. Do ničeho se nám nechce, jsme unavení a raději bychom leželi u televize. Pokud se potřebujete trochu namotivovat, vzpomeňte si, jak se cítíte skvěle, když doma máte uklizeno. Vše je krásně čisté, voňavé, nejsme obklopeni chaosem nebo nepořádkem a můžeme volně dýchat. Ano, možná to vydrží jen chvilku, obzvlášť když máme malé děti, ale i tak to stojí za to.

Vybírejte vhodné produkty

První věcí, kterou bychom doma měli mít vždy po ruce je univerzální čistič. Tím můžete čistit téměř veškeré omyvatelné plochy, které máte v domácnosti. Je vhodný na dlaždice, dřevo, linoleum, sklo, dřez, kuchyňskou linku a tak dále. Není potřeba mít na každý povrch jiný produkt, když ho dokáže vyčistit jeden. Nejen, že šetří naše zdraví, ale také šetří naši peněženku a to se vyplatí, hlavně před Vánoci.

Dalším důležitým pomocníkem je ekologický dezinfekční produkt. Ten se hodí zejména na toalety, do kuchyně a také na podlahy, především pokud máte doma i své čtyřnohé miláčky. Běžné dezinfekční produkty obsahují velmi často chlor a jiné dráždivé konzervanty, které do vzduchu uvolňují nezdravé látky. Ekologické dezinfekční produkty účinkují na bází přírodních surovin jako jsou kyselina citronová, octová nebo rostlinný alkohol.

Jedlá soda do každé domácnosti

Jedlá soda je bílý prášek se zásaditým pH, který se dá perfektně využívat na ekologický úklid naší domácnosti. Nezatěžuje přírodu a stojí pouze pár korun. Jedlá soda je skvělá v tom, že neutralizuje pachy, takže lze využít například do bot či na zatuchlé oblečení. Kromě toho perfektně zbavuje mastnoty, proto s ní bez problému vyčistíte sporák, dřez, umyvadlo apod. Vypořádá se také s připáleným hrncem. Jedlou sodu lze používat také jako přírodní čistič pračky. Stačí jednou za čas pustit prací cyklus na prázdno pouze s jedlou sodou a Vaše pračka Vám rozhodně poděkuje.

Není houbička jako houbička

Na ekologii bychom neměli zapomínat ani ve chvíli, kdy si domů pořizujeme houbičky, hadříky a další pomůcky, které k úklidu rádi používáme. Ekologické houbičky mají dlouhou životnost a jsou vyrobené z recyklovatelných a rozložitelných materiálů, které nijak nezatěžují naši planetu. Lze je používat opakovaně, jsou příjemné na dotek a hlavně šetrné ke všem povrchům. Jakmile se ekologické houbičky a hadříky ušpiní, lze je bez problému vyprat v pračce a znovu bez problému používat.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.