Jak správně pečovat o své zuby

Cenné látky:
Účinek:
Vliv na orgán:
Cenné látky:
Účinek:
Vliv na orgán:
Každý z nás touží po zářivě bílých a krásných zubech, nicméně ne všichni jim dávají tu správnou a důkladnou péči. Správnou péčí o svůj chrup se vyhneme také nepříjemným zákrokům u zubaře a značně ušetříme své peněžence.
Cenné látky:
Účinek:
Vliv na orgán:

Pro většinu lidí je péče o své zuby naprostá samozřejmost, nad kterou není potřeba nijak zvlášť přemýšlet. Existuje však spoustu tipů a rad, jak o své zuby pečovat o něco důkladněji. Kartáček a zubní pasta nejsou totiž jediní pomocníci při čištění, které bychom měli na denní bázi používat. Zdraví zubů ovlivňuje celkovou kvalitu našeho života, proto bychom jim měli věnovat opravdu velkou pozornost a nezanedbávat péči o ně. Podívejte se v dnešním článku na to, jak se o náš chrup správně starat a čemu se naopak vyhnout.

Věnujte čištění dostatek času

Čas strávený čištěním zubů je opravdu zásadní. Pokud čistíme dvě minuty, tak to opravdu nestačí. Zubaři se shodují na tom, že ideální čas je zhruba 10 až 15 minut. Jakmile si dáme záležet a projedeme opravdu každý zub zvlášť, zjistíme, že se na tento čas snadno dostaneme. Večerní čištění by nám mělo zabrat daleko více času, než to ranní. Večer bychom měli čistit nejen klasickým kartáčkem, ale správná volba je kartáček jednosvazkový. Tím se totiž dostaneme na všechny plošky zubů, což přesně potřebujeme. Po důkladném vyčištění jednosvazkovým kartáčkem přichází na řadu kartáček mezizubní. Těch můžeme mít klidně více, záleží na tom, jak velké máme mezery mezi jednotlivými zuby.

Nejspíš si teď říkáte, že tento proces Vám zabere i přes půl hodiny. To se v začátcích může stát, ale nebojte. Jakmile se z toho stane Vaše večerní rutina, budete mít vyčištěno do několika desítek minut. Věřte však, že takto důkladné čištění zubů je nejlepší prevencí před zubními kazy a nepříjemného vrtání u zubaře.

Pozor na složení zubní pasty

Od dentální hygienistek víme, že na výběru pasty až tak nezáleží. Mnohem důležitější je vybrat si kvalitní kartáček, který zuby opravdu vyčistí. Kartáček by neměl být příliš tvrdý, aby nám nijak nepoškodil dáseň. Zároveň by měl mít rovně střižená vlákna bez jakýkoliv plastových či gumových doplňků.

Zubní pasta slouží hlavně k tomu, aby nám dodala svěží dech a samozřejmě ochránila naše zuby před vznikem zubního kazu. Z toho důvodu je velmi důležité zajímat se o složení zubních past, které používáme. Kvalitní zubní pasta by měla obsahovat přírodní antibakteriální složky, které nijak nezatěžují náš organismus a pomáhají v péči o náš chrup. Důležité jsou také esenciální oleje, které udržují bakteriální mikroflóru v ústní dutině a chrání proti nepříjemným bakteriím. Do zubní pasty rozhodně nepatří žádné nežádoucí látky, jako je např. oxid hlinitý nebo uhličitan vápenatý. Ty mohou nepříjemně poničit zubní sklovinu a zvýšit citlivost zubů. Existuje mýtus, že zubní pasta musí pěnit. To není samozřejmě pravda, naopak. Pokud pasta bohatě pění, můžeme si být jistí, že obsahuje právě některé nežádoucí látky, nejčastěji SLS, který se přidává ve vysokém množství do konvenční kosmetiky.

Jak je to s fluorem?

Fluor je asi nejvíce diskutovaná látka v oblasti péče o zubní dutinu. Do zubních past se přidává kvůli předcházení zubního kazu. Existují studie, které ukazují, že fluor je toxická látka, jejíž nadbytek může mít velký negativní dopad právě na náš chrup. Do dnešního dne se ani odborníci nedokáží shodnout na tom, jak to s ním vlastně je. Vyvarovat by se mu měly především děti. Dnes najdeme na trhu spousty zubních past i bez fluoru. Není to totiž jediná látka, která by zabraňovala vzniku zubního kazu. Podobně funguje například xylitol nebo tea tree olej.

Nezapomínejte na doplňky stravy

Asi nemusíme zmiňovat, že pro kvalitní chrup je potřeba zdravý jídelníček bez vysokého množství cukru nebo vysoce průmyslově zpracovaných potravin. Na co bychom však neměli zapomínat, jsou doplňky stravy. Mezi nejdůležitější vitamíny a minerály pro zdravé zuby jsou zejména vápník a vitamín C. Dbejme proto na jejich dostatečné zastoupení ve stravě, popř. je můžeme i suplementovat ve formě prášku, který snadno rozpustíme ve vodě.

Máte něco na srdci? Přidejte komentář.