Moringa a její účinky na naše zdraví

Indická rostlina jménem Moringa obsahuje spousty vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Její důležitá vlastnost je především úprava normální hladiny cukru v krvi.

Vzhled a sběr moringy

Moringa olejodárná je superpotravina, která se do Evropy dostala teprve nedávno. V Indii se však užívá více než tisíc let. Moringa je vysoký opadavý strom, který roste do výšky až 12 metrů. Listy této rostliny jsou zelené, řapíkaté a mají elipsovitý tvar. Délka listů se pohybuje kolem 60 cm.

Listy Moringy se sklidí, očistí, usuší a namelou se na jemný prášek, který si potom můžeme koupit na českém trhu[1].

Zelený diamant

Složení Moringy je velmi pestré, jelikož obsahuje celý komplex přírodních minerálních látek, vitamínů, bílkovin, antioxidantů atd. Konkrétně je významným zdrojem především vitamínu A, který je důležitý pro náš zrak a imunitní systém. Díky tomu získala přezdívku „Zázračný strom“ či „zelený diamant“.

Moringa se začala pěstovat nejprve na úpatí Himalájí, v Indii a okolních státech. Dnes se její pěstování rozšířila téměř po celém světě, například ji můžeme najít v Africe, na Kanárských ostrovech, či v Karibiku.

Snižuje hladinu cukru v krvi

V Indii v lidovém léčitelství se listy moringy využívají zejména při léčbě cukrovky. Listy této zázračné rostliny totiž obsahují složky, které snižují hladinu cukru v krvi. Moringa navíc obsahuje chrom, který pomáhá znásobit účinek inzulínu. Chrom pozitivně ovlivňuje absorpci glukózy z krve do buněk.

Doporučená konzumace této superpotraviny jsou 3 lžičky jednou denně. Prášek Moringy můžeme rozmíchat s vodou, přidat do koktejlů, zálivek, polévek, kaší a mnoho dalšího[2].

Zdroje:
  • [1] www.symbivita.cz/Moringa%E2%80%93strom-zivota-clanek-2815.html
  • [2] www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5745501/
Máte něco na srdci? Přidejte komentář.