Konzumace MSM

Váš dotaz
Už asi půl roku řeším problém s horšící se kvalitou vlasů a po mnoha marných (a velmi drahých) pokusech o nápravu pomocí nejrůznějších chemických prostředků jsem se vrhla na alternativní řešení. Kromě jiného jsem si vzpomněla na svůj pobyt v Lázních Píešťany před mnoha lety, odkud jsem po třech týdnech koupelí a popíjení té strašně páchnoucí sirné vody odjížděla jako znovuzrozená, s krásnou pletí a záplavou zdravých silných vlasů. Máte v tomto směru nějaké zkušenosti s MSM? Může síra (MSM) pomoci? A myslíte si, že by mohly případně pomoci i zábaly z roztoku MSM? Předem Vám děkuji za odpověď a přeji mnoho spokojených zákazníků.
Odpověď

Dobrý den,

MSM je celým názvem “Methylsulfonylmethan”. Čili síra, přesně ta, o které píšete. MSM není všeobecně lék, nemá klinické studie, ani laboratorní finální výsledky (jako to mají např. léky či jiné medicinální přípravky). Své výsledky jsou, nicméně, popsány v kruzích alternativní mediciny či mezi konzumenty. A ti právě říkají, že MSM funguje na klouby, nehty a vlasy. Samozřejmě záleží na příčině problému. Např. poraněné klouby v důsledku autonehody MSM nespasí, nicméně problému v rámci běžného opotřebení může pomoci. Stejně to je tak i s vlasy. V případě, že vlasy jsou napadeny např. plísní, je potřeba nejdříve odstranit plíseň a teprve pak vlasy regenerovat (např. i pomocí MSM). Při konzumaci MSM je však velice důležité, aby se konzumovalo spolu s vitaminem C. V případě společné konzumace s vitaminem C má někdy až překvapivý účinek. Jak jsem, ale řekl, vše záleží na individualitě a není možné plošně říci, zda MSM pomůže právě Vám. Co se týče použití, raději bych volil konzumaci, nežli zábaly. Zábaly by vyšly podstatně dráž a efekt by nebyl zdaleka takový jako při konzumaci.

Zdraví Vás,
Martin Sedláček


Na Vaši otázku odpověděl
Martin Sedláček
Ing. Martin Sedláček
Martin je zakladatel Naturalisu. Specializuje se na superpotraviny, zdravou výživu, výživové směry a celostní přístup k léčbě a očistě organismu.
Související produkty